BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Rutynowa przesiewowa ocena długości szyjki macicy w celu zapobiegania porodom przedwczesnym
Jennifer McIntosh, DO
Helen Feltovich, MD
Vincenzo Berghella, MD
Tracy Manuck, MD
Odpowiedzi na często zadawane pytania na temat odpowiedniego czasu mierzenia długości szyjki macicy.
Każdego roku na całym świecie 15 milionów dzieci rodzi się przedwcześnie, co jest przyczyną 1,1 miliona zgonów, a także krótko- i długotrwałej niesprawności u wielu dzieci, które przeżyją. W krajach o wysokich przychodach porody przedwczesne (PTB – preterm birth) są główną przyczyną zgonu dzieci w wieku <5 lat, a na całym świecie drugą co do częstości przyczyną zgonów, ustępującą jedynie zgonom z powodu zapalenia płuc. Dostępnych jest niewiele testów prognostycznych pozwalających przewidywać, które ciąże zakończą się przedwcześnie. Większość PTB (2/3) następuje samoistnie, a ryzyko ponownego wystąpienia tego samego problemu podczas następnych ciąż jest duże. Wywiad wcześniejszego samoistnego PTB jest historycznie najsilniejszym czynnikiem ryzyka samoistnego porodu przedwczesnego.
Celem niniejszego opracowania jest dokonanie przeglądu wskazań i racjonalnych podstaw do przesiewowej oceny długości szyjki macicy w celu zapobiegania PTB w różnych sytuacjach klinicznych.
Jakie jest kliniczne znaczenie krótkiej szyjki macicy w ocenie ultrasonograficznej?
Spośród kobiet z wywiadem wcześniejszego samoistnego PTB tylko 10% rodzi kolejne dziecko przed 34 tygodniem ciąży. Obecnie najlepszym klinicznym sposobem przewidywania samoistnego PTB jest ocena długości szyjki macicy w drugim trymestrze ciąży za pomocą ultrasonografii przezpochwowej. Szyjkę o długości <10 centyla dla wieku ciążowego uważa się za krótką. W okresie od 18 do 24 tygodnia ciąży 10 centylowi odpowiada długość szyjki macicy <25 mm.
Ryzyko samoistnego PTB jest odwrotnie proporcjonalne do długości szyjki macicy: u kobiet z najkrótszą szyjką macicy ryzyko wcześniactwa jest największe.
Największe ryzyko PTB występuje więc u kobiet mających wcześniejsze samoistne PTB w wywiadzie oraz krótką szyjkę macicy. Mimo to stwierdzenie krótkiej szyjki macicy, niezależnie od wcześniejszego wywiadu położniczego, jest czynnikiem wiążącym się stale i w powtarzalny sposób ze zwiększonym ryzykiem samoistnego PTB dla wszystkich wartości progowych wieku ciążowego oraz w różnych populacjach pacjentek.
Czy należy wykonywać badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne, czy przezpochwowe?
Ultrasonografię przezpochowową uważa się za referencyjną metodę pomiarów długości szyjki macicy. W przeciwieństwie do ultrasonografii przez powłoki brzuszne pomiary w badaniu przezpochwowym są wysoce powtarzalne i nie wpływają na nie takie czynnik...