Codziennie zdajesz egzamin z ginekologii i położnictwa
Pytania dotyczące patologii jajnika przygotowali: lek. Magdalena Biela, lek. Monika Szafarowska, lek. Jacek Doniec i prof. dr hab. n. med. Paweł Kamiński z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej WIM w Warszawie
Szanowni Czytelnicy!
Ten dział jest wzorowany na pytaniach z trzeciego etapu egzaminu USMLE® (United States Medical Licensing Examination; egzamin ten warunkuje otrzymanie licencji na wykonywanie zawodu lekarza). W odróżnieniu od klasycznych pytań egzaminacyjnych tu zadajemy pytania o decyzje w konkretnych sytuacjach klinicznych. Odpowiedź na nie pozwala skonfrontować swoją wiedzę ze zdaniem ekspertów. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo ten dział z zainteresowaniem i uznają go za wartościowe uzupełnienie stałej profesjonalnej edukacji medycznej.
1. Pacjentka w wieku 29 lat zgłosiła się z powodu nudności (bez wymiotów), dolegliwości bólowych podbrzusza oraz powiększenia obwodu brzucha. Przed 20 dniami przeszła zabieg punkcji jajników w celu pobrania komórek jajowych do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. W badaniach laboratoryjnych: hematokryt 35%, ciężar właściwy moczu 1,090 g/l. Nie była badana ginekologicznie. W badaniu USG: w jamie macicy widoczny pojedynczy pęcherzyk ciążowy, bez echa zarodka. Jajnik prawy o wymiarach 8,5 × 9 cm zawiera 6 hipoechogennych pęcherzyków; jajnik lewy o wymiarach 9 × 10 cm zawiera 8 hipoechogennych pęcherzyków; niewielka ilość wolnego płynu w zatoce Douglasa. Badanie przedmiotowe było bez odchyleń. Jakie rozpoznanie można ustalić u tej pacjentki i jakie jej zaproponować postępowanie?
a. Łagodny zespół hiperstymulacji jajników – pacjentka nie wymaga hospitalizacji. W leczeniu należy uwzględnić: odpowiednią podaż płynów, codzienną kontrolę masy ciała oraz obwodu brzucha; należy rozważyć podanie kabergoliny; nie ma wskazań do podawania leków przeciwzakrzepowych (LMWH). Nie zaleca się stosowania paracetamolu w łagodzeniu dolegliwości bólowych.
b. Umiarkowany zespół hipserstymulacji jajników – pacjentka nie wymaga hospitalizacji. W leczeniu należy uwzględnić: odpowiednią podaż płynów, codzienną kontrolę masy ciała oraz obwodu brzucha; zaleca się podanie kabergoliny i leków przeciwzakrzepowych (LMWH); nie zaleca się stosowania leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
c. Umiarkowany zespół hipserstymulacji jajników – pacjentka nie wymaga hospitalizacji. W leczeniu należy uwzględnić: odpowiednią podaż płynów, codzienną kontrolę masy ciała oraz obwodu brzucha; należy rozważyć podanie kabergoliny; nie ma wskazań do podawania leków przeciwzakrzepowych (LMWH); nie zaleca się stosowania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ.
d. Ciężki zespół hipserstymulacji jajników – pacjentka wymaga hospitalizacji. W leczeniu należy uwzględnić: odpowiednią podaż płynów, codzienną kontrolę masy ciała oraz obwodu brzucha; zaleca się podanie kabergoliny i leków przeciwzakrzepowych (LM...