Dla pacjenta
Rozstępy
dr hab. n. med. Barbara Zegarska, prof. UMK
1. Kiedy i dlaczego pojawiają się rozstępy?
Rozstępy powstają w wyniku stopniowego lub gwałtownego rozciągania skóry, pojawiają się wzdłuż linii tzw. rozłamu, prostopadle do kierunku największego napięcia skóry w obszarach, gdzie znajduje się największa ilość tkanki tłuszczowej. Mają układ symetryczny, najczęściej występują na powierzchni ud, brzucha, bioder, piersi (mogą być efektem szybkiego ich wzrostu w okresie dojrzewania, laktacji, jak również stanowić powikłanie po zabiegu powiększania piersi), pośladków, okolic lędźwiowo-krzyżowych, obręczy barkowej i zgięć stawowych, najczęściej w wyniku stosowania w tych miejscach maści zawierających steroidy.
Przyczyny powstawania rozstępów są złożone i należą do nich:
- zaburzenia hormonalne, zwiększone stężenie kortyzolu, czyli hormonu kory nadnerczy we krwi, lub zwiększone stężenie estrogenów
- nieodpowiednia dieta uboga w składniki odżywcze – bardzo ważną rolę odgrywa niewystarczająca podaż cynku
- uwarunkowania genetyczne
- ciąża
- otyłość
- silny stres
- zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania
- długotrwałe leczenie glikokortykosteroidami (również stosowanymi zewnętrznie)
2. Jakie są objawy kliniczne rozstępów?
Rozstępy rozwijają się w trzech następujących po sobie fazach. Pierwsza jest faza ostra, charakteryzująca się występowaniem licznych czerwonych i lekko wyniosłych linijnych zmian o różnej długości i szerokości, określanych jako rozstępy czerwone. Osoby, u których zaczynają się pojawiać rozstępy, mogą odczuwać dyskomfort w postaci lekkiego swędzenia, faza ta trwa do 3 miesięcy. W drugiej fazie rozstępy zmieniają kolor na fioletowy, wydłużają się. W trzeciej fazie z czasem stopniowo przekształcają się w rozstępy białe, stają się atroficzne i przypominają zanikowe blizny.
Rozstępy nieleczone nigdy samoistnie nie ustępują. Najlepsze efekty zyskuje się, lecząc rozstępy w pierwszej fazie.
3. Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
Tak jak nie ma jednej przyczyny powstawania rozstępów, tak też niekiedy nie można się całkowicie zabezpieczyć przed ich powstawaniem. Należy stosować odpowiednią dietę, nie dopuszczać do nadwagi i nagłych wahań masy ciała, systematycznie pielęgnować skórę, nie stosować hormonów – glikortykosteroidów – ani doustnie, ani miejscowo.