ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Jak postępować z pacjentką po napaści na tle seksualnym?
Sonia Hovelson, MD1
Lisa Scheiman, CNM2
Mark Pearlman, MD3
Obowiązkiem ginekologów-położników jest przesiewowa ocena pacjentek w kierunku napaści na tle seksualnym i zapewnienie bezpiecznego, nieoceniającego środowiska.
ZAGADNIENIA KLUCZOWE
- W dokumentacji należy skoncentrować się na wywiadzie uzyskanym od ofiary napaści i obiektywnych danych z badania przedmiotowego.
- Zestawami do zbierania materiału dowodowego po napaści seksualnej dla potrzeb medycyny sądowej można posługiwać się nawet po 7 dniach od napaści, zależnie od jurysdykcji.
- Nie należy próbować samodzielnie kompletować w gabinecie prowizorycznego zestawu do zbierania materiału dowodowego.
Opis przypadku
Siedemnastoletnia dziewczyna zgłasza się do przychodni na pilną wizytę i chce się zbadać w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową. Mówi, że dobrze toleruje pigułki antykoncepcyjne, które zaczęła przyjmować po ostatniej wizycie w celu zapobiegania ciąży, i podaje zmianę wydzieliny z pochwy, ale nie zgłasza bólu miednicy ani innych ogniskowych objawów. Ze względu na zgłaszaną wydzielinę z pochwy postanawiasz przeprowadzić badanie miednicy i stwierdzasz, że pacjentka jest niezwykle wrażliwa na nawet delikatny dotyk zewnętrznych narządów płciowych, mimo że ich wygląd jest całkowicie prawidłowy.
Przerywając badanie, prosisz pacjentkę, aby usiadła, i pytasz: „Czy przebyła Pani jakikolwiek uraz tej części ciała lub miała jakiś niechciany kontakt seksualny?”. Pacjentka natychmiast zalewa się łzami i mówi, że ubiegłego wieczoru poszła na przyjęcie do przyjaciółki. Podaje, że po kilku drinkach znajomy mężczyzna zabrał ją na górę do sypialni i zmusił ją do odbycia stosunku płciowego.
Co robisz? Czy mimo bólu kontynuujesz badanie, aby upewnić się, czy pacjentka nie doznała jakichś urazów, czy po prostu rozmawiasz z nią bez badania? Czy zadajesz szczegółowe pytania na temat sekwencji zdarzeń po napaści, czy też pozwalasz pacjentce, aby opowiedziała wszystko sama? Czy zgłaszasz incydent na policję, czy pozostawiasz to pacjentce?
Co trzecia kobieta doświadcza przemocy seksualnej w ciągu życia.1 Przemoc seksualna obejmuje różnego rodzaju akty, w tym prostytucję, handel ludźmi, nękanie, przemoc ze strony partnera seksualnego oraz napaści na tle seksualnym. W przeszłości gwałt definiowano w różny sposób. Federal Bureau of Investigation (FBI) definiuje gwałt jako „penetrację, nawet niewielką, pochwy lub odbytu dowolną częścią ciała lub przedmiotem, bądź też penetrację ust narządem płciowym innej osoby, która nastąpiła bez zgody ofiary.”2 Napaść na tle seksualnym obejmuje gwałt i inne niechciane kontakty, w tym pieszczoty, całowanie oraz dotyk o charakterze seksualnym. Większość najnowszych definicji napaści na tle seksualnym i gwałtu jest o wiele szersza i uwzględnia to, że ofiarami mogą być zarówno mężczyźni, jak i kobiety, użycie siły fizycznej nie jest konieczne, a osoby niesprawne z przyczyn fizycznych, umysłowych lub stosowania substancji często nie są zdolne do wyrażenia zgody na kontakty seksualne.