Dla pacjenta
Przygotowanie do porodu
dr n. med. Monika Szafarowska
lek. Magdalena Biela
1. Jak się przygotować do porodu?
Cały okres ciąży służy przygotowaniu organizmu oraz psychiki mamy do porodu i opieki nad noworodkiem. Poza sprawami organizacyjnymi związanymi z pojawieniem się nowego członka rodziny warto poszerzyć swoją wiedzę na temat ciąży i porodu. Dobrym pomysłem jest udział w specjalnych zajęciach – tzw. szkole rodzenia. W trakcie tych spotkań przekazywane są cenne wskazówki dotyczące przygotowania do porodu, jego przebiegu, połogu oraz opieki nad dzieckiem w pierwszych miesiącach życia. Spotkania takie organizowane są przy szpitalach, w których są oddziały położnicze, oraz w wielu prywatnych placówkach. Często istnieje możliwość dofinansowania tego szkolenia przez gminę lub inne instytucje.
Ważnym aspektem przygotowania do porodu jest zachowanie sprawności fizycznej i wydolności organizmu podczas ciąży. W większości przypadków – jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań – dozwolone jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych dostosowanych do zaawansowania ciąży i ogólnej sprawności ciężarnej.
Jeśli kobieta będzie rodziła siłami natury, można na kilka tygodni przed porodem przygotować krocze i pochwę. Opisywanych jest wiele technik masażu, nawilżania i rozciągania pochwy, które mają służyć ograniczeniu urazów porodowych i minimalizowaniu ryzyka nacięcia krocza podczas porodu. Dostępne są specjalne baloniki, które wprowadzane do pochwy i pompowane codziennie do większych rozmiarów pozwalają rozciągać mięśnie dna miednicy. Ten sam balonik po porodzie może być używany do ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy.
2. Dlaczego boli podczas porodu? Czy prosić o znieczulenie?
Poród jest jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń w życiu kobiety. Ból odczuwany podczas porodu drogami natury ma charakter trzewny – pochodzi z unerwionych narządów wewnętrznych organizmu. Bodźce nocyceptywne, czyli uszkadzające tkankę drogą splotów miednicy i podbrzusznych, przewodzą impulsy bólowe do rdzenia kręgowego.
W pierwszym etapie porodu oprócz bolesnych skurczów macicy kobieta odczuwa ból w okolicy krzyżowej, który wynika ze skracania się i rozwierania szyjki macicy. Czasem jego przyczyną jest niewłaściwe ułożenie rodzącej. W drugim etapie porodu najsilniejszy ból umiejscowiony jest w okolicach krocza rodzącej kobiety. Wynika on z ucisku na mięśnie krocza i jest wynikiem napinania, rozciągania czy rozerwania powięzi, tkanki podskórnej oraz skóry.
Prowadzenie porodu w XXI wieku ma na względzie zachowanie godności kobiety. Zmniejszenie dolegliwości bólowych znacznie poprawia komfort rodzącej. Należy jednak pamiętać, że podane znieczulenie przewodowe może osłabić czynność skurczową macicy, wydłużając tym samym I okres porodu.
3. Po co jest wykonywany masaż szyjki macicy?
Masaż szyjki macicy ma na celu przyspieszenie bądź wywołanie czynności skurczowej. W ciąży donoszonej lub po terminie, kiedy istnieją wskazania do jej zakończenia, jest to procedura, której celem jest poszerzenie zamkniętego kanału szyjki macicy oraz oddzielenie dolnego bieguna pęcherza płodowego. Rozwieranie się kanału szyjki macicy powoduje aktywację przywspółczulnego układu nerwowego, który odpowiada za odruchowe zwiększenie stężenia oksytocyny. To większe stężenie nasila czynność skurczową macicy.
4. Co zabrać do szpitala?
W każdej sytuacji, w której konieczne jest zgłoszenie się do szpitala, ciężarna powinna mieć ze sobą dokumentację medyczną ciąży:
- kartę ciąży
- wynik oznaczenia grupy krwi
- ostatnie badanie USG płodu
- opis i zdjęcia z USG I trymestru ciąży (potrzebne w przypadku wątpliwości co do rzeczywistego wieku ciąży)
- dokumentację dotyczącą leczenia chorób dodatkowych, jeśli takie zostały zdiagnozowane
- wynik posiewu w kierunku Streptococcus agalactiae.
Ponadto należy zabrać torbę z rzeczami dla mamy i dziecka, przynajmniej tymi niezbędnymi podczas porodu i w pierwszych dniach życia dziecka. Dla mamy powinny to być:
- leki przyjmowane przewlekle