ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Całkowite zatrzymanie moczu u pacjentki po plastyce przedniej i tylnej ściany pochwy bez implantu
lek. Maria Bedyńska
lek. Grzegorz Jędrzejewski
lek. Andrzej Olszewski
dr hab. n. med. Artur Rogowski
dr n. med. Tomasz Maciejewski
Opis przypadku
Pięćdziesięciodziewięcioletnią kobietę przyjęto do Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie z powodu zatrzymania moczu. Dwa miesiące wcześniej w innym szpitalu wykonano u niej operację plastyczną przedniej i tylnej ściany pochwy. Przy przyjęciu stan ogólny pacjentki był dobry i nie zgłaszała innych dolegliwości. Od dnia operacji miała założony cewnik Foleya.
W szpitalu, w którym kobieta była poprzednio leczona, zakwalifikowano ją do plastyki przedniej i tylnej ściany pochwy z powodu obniżenia narządu rodnego (w dokumentacji brakuje oceny w skali POPQ [Pelvic Organ Prolapse Quantification]). Pacjentka nigdy wcześniej nie przebyła żadnej operacji ginekologicznej. Poza pogorszeniem jakości życia związanym z obniżeniem narządu rodnego (POP – pelvic organ prolapse) nie zgłaszała przed zabiegiem innych dolegliwości: objawów wysiłkowego nietrzymania moczu, pęcherza nadreaktywnego ani problemów z zaleganiem moczu po mikcji.
W trakcie pierwotnej operacji wykonano plastykę klasyczną przedniej i tylnej ściany pochwy bez użycia implantu, a także założono szew pod cewkę moczową i szwy na wsporniki pęcherza moczowego. Jej przebieg oceniono jako niepowikłany. Po zabiegu operacyjnym cewnik Foleya był utrzymywany przez 10 dni (bez podania przyczyny). Po próbie jego usunięcia w 11 dobie wystąpiły dolegliwości związane z zatrzymaniem moczu i trudności z samoistnym opróżnianiem pęcherza moczowego. Cewnik próbowano wyjąć jeszcze kilkakrotnie, ale pacjentka wciąż nie oddawała moczu samodzielnie. Po telefonicznej konsultacji urologicznej do leczenia włączono: doksazosynę w dawce 4 mg raz dziennie, deksametazon 1 mg raz dziennie i estriol (krem dopochwowy) przez 7 dni oraz zalecono podjęcie próby usunięcia cewnika Foleya po tygodniu.
W związku z nieskutecznością wdrożonego leczenia wykonano badanie urodynamiczne (5 tygodni po zabiegu operacyjnym). Stwierdzono mocz zalegający po mikcji (PVR – post-void residual) w objętości 380 ml przy objętości mikcji około 223 ml. Maksymalny przepływ cewkowy (Qmax) wyniósł natomiast 21 ml/s. Nie stwierdzono cech nadreaktywności wypieracza, podatność ścian pęcherza oceniono jako prawidłową, a mechanizm zwieraczowy cewki był wydolny w spoczynku. Na podstawie badania urodynamicznego wywnioskowano, że nastąpiło osłabienie czynności skurczowej wypieracza. Zalecono samocewnikowanie co 4 godziny z przerwą nocną. Ponieważ pacjentka nie wyraziła na to zgody, została hospitalizowana na oddziale urologii, gdzie wykonano cystografię, urografię z zastosowaniem niejonowego środka kontrastowego i USG jamy brzusznej. Nie stwierdzono patologii w obrębie układu moczowego, nie udało się jednak uzyskać spontanicznej mikcji.