BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stanowisko zespołu ekspertów na temat dopochwowego hormonalnego systemu antykoncepcyjnego Ginoring®
prof. dr hab. n. med. Artur Jakimiuk1
dr n. med. Małgorzata Bińkowska2
prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski3
prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski4
prof. dr hab. n. med. Leszek Pawelczyk5
Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) w składzie: przewodniczący – prof. dr hab. n. med. Artur Jakimiuk (Warszawa), członkowie: dr n. med. Małgorzata Bińkowska (Warszawa), prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski (Lublin), prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski (Lublin) i prof. dr hab. n. med. Leszek Pawelczyk (Poznań) na posiedzeniu 13 września 2017 roku dokonał analizy stanu wiedzy oraz dokumentacji produktowej dotyczącej antykoncepcyjnego pierścienia dopochwowego Ginoring®.
Budowa pierścienia dopochwowego
Ginoring® to dopochwowy hormonalny system antykoncepcyjny nowej generacji. Ma postać elastycznego, przezroczystego pierścienia o grubości 4 mm i średnicy zewnętrznej 54 mm. Jest zbudowany z 2 polimerów: poliuretanu, z którego składa się wewnętrzny rdzeń, oraz kopolimeru etylenu i 28% octanu winylu, które tworzą membranę zewnętrzną. W rdzeniu znajdują się rozpuszczone hormony: etynyloestradiol (3,474 mg) i etonogestrel (11,0 mg) (ryc. 1).
Nowoczesna technologia budowy pierścienia pozwala na stabilne uwalnianie w ciągu doby 15 µg etynyloestradiolu i 120 µg etonogestrelu bez efektu gwałtownego wyrzutu ani obserwowanych wcześniej znacznych wahań stężeń obu hormonów, zwłaszcza w pierwszej dobie po założeniu (ryc. 2).
Pierścień jest elastyczny, giętki, przezroczysty, prawie bezbarwny oraz bardzo gładki. Ostatnia z powyższych cech może zmniejszać skłonność do tworzenia się biofilmu na jego powierzchni, a także zabezpieczać przed podrażnieniem. Ginoring® pozostaje stabilny w temperaturze pokojowej, co nie wymusza specjalnych warunków jego transportu ani przechowywania w niskiej temperaturze.