BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Kwalifikacja do operacji pacjentek z nieprawidłowym krwawieniem macicznym
prof. dr hab. n. med. Rafał Stojko
❶Kobieta w wieku 48 lat zgłosiła się na wizytę kontrolną. Ostatnio u ginekologa była 3 lata wcześniej. Pacjentka 2 razy rodziła siłami natury. Zgłasza obfite i częste miesiączki, trwające do 10 dni. Wywiad chorobowy nieobciążony; pacjentka nigdy nie była operowana. Wywiad w kierunku nowotworów negatywny. Jej wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index) wynosi 21 kg/m2. W badaniu ginekologicznym macica powiększona, nierówna, o nieco ograniczonej ruchomości. Pola przydatków obustronnie bez oporów. We wziernikach szyjka macicy bez zmian, ujście szparowate, pochwa czysta. Pobrano wymaz cytologiczny z szyjki macicy. Wykonano rutynowe badanie ultrasonograficzne (USG) sondą transwaginalną. W badaniu macica powiększona (w wymiarze przednio-tylnym [AP – anterior-posterior] do 85 mm), z widocznymi licznymi mięśniakami śródściennymi – największy o wymiarach 55 × 42 mm w ścianie tylnej. Endometrium jednorodne o grubości 9,8 mm. Jama macicy modelowana przez jeden z mięśniaków. Pola przydatków obustronnie bez zmian w USG. Jajniki poza zasięgiem głowicy transwaginalnej.
Jakie postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne jest właściwe w przypadku opisanej pacjentki?
a. Przezpochwowe usunięcie macicy bez przydatków
b. Miomektomia laparoskopowa poprzedzona abrazją frakcjonowaną
c. Histerolaparoskopowa miomektomia konserwatywna
d. Abrazja frakcjonowana, a następnie kwalifikacja do operacji minimalnie inwazyjnej – histerektomii przezpochwowej (TVH – total vaginal hysterectomy) bez przydatków
e. Farmakoterapia przez 6 miesięcy, następnie miomektomia
Komentarz
W sytuacji gdy mamy do czynienia z mięśniakami macicy, które dają chorobowe objawy kliniczne, zaleca się podjęcie działań zabiegowych. Rekomenduje się minimalnie inwazyjne podejście – operację przez naturalne otwory ciała. Uzasadnione jest zatem wykonanie TVH bez przydatków. U kobiet poddawanych histerektomii z powodu obfitych krwawień na ogół wykonuje się usunięcie przydatków (BSO – bilateral salpingo-oophorectomy), gdy podejrzewa się złośliwą chorobę jajników. Możliwość takiego zabiegu należy przewidzieć po diagnostyce i przedyskutować z pacjentką przed operacją. Jednak większość kobiet poddawanych BSO w czasie histerektomii ma normalne jajniki. W takim przypadku głównym powodem BSO jest zmniejszenie ryzyka raka jajnika.