Komórki macierzyste popłodu w leczeniu dzieci z chorobami neurologicznymi Doniesienia z konferencji „Cord Blood Connect”
prof. dr hab. n. med. Rafał Stojko
- Pozyskiwanie i przechowywanie krwi pępowinowej w Polsce w świetle prawa
- Czym są komórki macierzyste krwi pępowinowej i do czego się je wykorzystuje?
- Omówienie zastosowania autologicznej krwi pępowinowej u pacjentów pediatrycznych ze schorzeniami neurologicznymi
Bankowanie krwi pępowinowej w Polsce – stan faktyczny
Historycznie krew pępowinowa i sznur pępowiny były odpadem medycznym utylizowanym po porodzie. Obecnie wiemy, że krew pępowinowa jest bogata w krwiotwórcze komórki macierzyste, które są wykorzystywane w leczeniu 80 chorób onkologicznych i hematologicznych1. Komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą zostać pozyskane podczas porodu i zabezpieczone w specjalistycznym banku. Wyróżniamy następujące typy banków:
- rodzinny – rodzice pokrywają wszystkie koszty związane z pobraniem, preparowaniem i przechowywaniem komórek. Mogą one być również wykorzystane w przypadku choroby w rodzinie. W tej sytuacji ośrodek transplantologiczny nieodpłatnie pozyskuje komórki macierzyste dla biorcy. W Polsce działają obecnie 4 podmioty zajmujące się bankowaniem komórek krwi pępowinowej na cele rodzinne2
- publiczny – państwo pokrywa wyżej wymienione koszty oraz dodatkowo opłaca badania antygenów zgodności tkankowej, dzięki którym krew może być wykorzystana do przeszczepień dla osób niespokrewnionych. W tym przypadku ośrodek transplantologiczny odpłatnie pozyskuje komórki macierzyste dla potrzebującego i odpowiednio zgodnego pod względem antygenów transplantacyjnych biorcy. W Polsce działa 7 podmiotów zajmujących się bankowaniem komórek krwi pępowinowej na cele publiczne.
Działalność banków komórek macierzystych regulowana jest przez Ustawę z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz.U. 2005 nr 169 poz. 1411 z późn. zm.).