Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim
dr hab. n. med. Michał Pomorski
❶ 32-letnia pacjentka w 8 tygodniu drugiej ciąży zgłosiła się do izby przyjęć z powodu podejrzenia ciąży w bliźnie po cięciu cesarskim (CSP – cesarean scar pregnancy) wysuniętego przez lekarza prowadzącego. Podczas badania we wziernikach stwierdzono mierne krwawienie ciemną krwią. Trwało ono – według pacjentki – od 2 dni. W badaniu USG wykonanym głowicą przezpochwową wykryto zapadnięty pęcherzyk ciążowy zlokalizowany w niszy po cięciu cesarskim. Zarodka nie uwidoczniono. W jamie macicy stwierdzono endometrium niejednorodnej echogeniczności o grubości 14 mm, a w kanale szyjki macicy – struktury niejednorodnej echogeniczności o grubości 6 mm. W badaniu dopplerowskim nie wykazano unaczynienia struktury w rzucie niszy po cięciu cesarskim.
W omawianym przypadku najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest:
a. Żywa ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim
b. Poronienie niezupełne z zaleganiem materiału z poronienia w niszy po cięciu cesarskim
c. Ciąża szyjkowa
d. Nisko zlokalizowana żywa ciąża wewnątrzmaciczna
e. Przerost endometrium
Komentarz
W diagnostyce różnicowej CSP należy brać pod uwagę: ciążę szyjkową, poronienie niezupełne z zaleganiem materiału tkankowego w niszy po cięciu cesarskim, ciążę wewnątrzmaciczną z implantacją zarodka nisko w jamie macicy, jednak powyżej blizny po cięciu cesarskim, ciążę śródścienną – najczęściej w bliźnie po miomektomii (jej lokalizacja wynika z lokalizacji blizny). W każdym z powyższych rozpoznań podstawowym narzędziem diagnostycznym jest ultrasonografia przezpochwowa (USG TV – transvaginal sonography). Kryteria rozpoznania CSP to: lokalizacja pęcherzyka ciążowego w rzucie blizny macicy po cięciu cesarskim oraz bogate unaczynienie trofoblastu w bliźnie. W przypadku uwidocznienia zarodka z rytmem serca w rzucie blizny czułość USG TV w rozpoznaniu CSP sięga 100%.
Stwierdzenie zapadniętego pęcherzyka ciążowego w bliźnie po cięciu cesarskim bez unaczynienia może wskazywać na zaleganie w niszy materiału z poronienia ciąży wewnątrzmacicznej lub obumarłą CSP.
❷ Na oddział ginekologiczny została przyjęta pacjentka w 8 tygodniu ciąży z podejrzeniem CSP. W USG TV potwierdzono wstępne rozpoznanie, stwierdzając obecność pęcherzyka ciążowego w niszy po cięciu cesarskim i grubość zrośniętej części blizny macicy po cięciu cesarskim (RMT – residual myometrial thickness) wynoszącą 0,5 mm. W badaniach color doppler i power doppler uwidoczniono bogate unaczynienie trofoblastu i otaczającego miometrium.
W przypadku decyzji pacjentki o kontynuacji ciąży najbardziej prawdopodobny jej przebieg to: