Stanowisko SMFM nr 53: Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych
Richard H. Lee, MD
Mara Greenberg, MD
Torri D. Metz, MD
Christian M. Pettker, MD
- Świąd u kobiety w ciąży
- Stanowisko Society for Maternal-Fetal Medicine w sprawie postępowania z kobietami w ciąży z rozpoznaną cholestazą wewnątrzwątrobową:
- monitorowanie stężenia kwasów żółciowych i aktywności transaminaz w surowicy u ciężarnych
- kwas ursodeoksycholowy podstawą leczenia wewnątrzwątrobowej cholestazy ciężarnych
- zakończenie ciąży powikłanej cholestazą
Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (ICP – intrahepatic cholestasis of pregnancy) rozwija się w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz charakteryzuje się świądem i zwiększonym stężeniem kwasów żółciowych w surowicy. Częstość jej występowania w różnych populacjach oceniano na 0,3-15%, najczęściej na 0,3-0,5%1. Mimo że ICP stwarza niewielkie zagrożenie dla kobiet, wiąże się z ryzykiem dla płodu. Utrzymywanie się i nasilenie świądu towarzyszącego ICP są przyczyną dyskomfortu, a zwiększone ryzyko urodzenia martwego budzi istotne obawy zarówno pacjentek, jak i personelu medycznego.
Jakie jest rozpoznanie różnicowe świądu w czasie ciąży?
Świąd jest częstą dolegliwością w okresie ciąży2. W przebiegu ICP jest często uogólniony, ale dotyczy głównie powierzchni dłoniowych rąk i podeszew stóp, jest bardziej nasilony w nocy i na ogół nie wiąże się z wysypką2. Do najczęstszych patologicznych przyczyn świądu swoistych dla ciąży należą: atopowa osutka ciężarnych, polimorficzna osutka ciężarnych, pemfigoid ciężarnych oraz ICP3.
Na czym powinna polegać ocena kobiety w ciąży skarżącej się na świąd?
Podstawą rozpoznania ICP są szczegółowe wywiady i badanie przedmiotowe. Podczas badań podmiotowego i przedmiotowego trzeba rozważyć i ocenić inne przyczyny świądu bez wysypki (tab. 1). ICP powinno się brać pod uwagę u kobiety z nowym początkiem świądu bez wysypki w drugiej połowie ciąży.
Kiedy ocenia się pacjentkę w kierunku innych potencjalnych przyczyn świądu, należy wziąć pod uwagę: początek, rozległość i nasilenie świądu, czynniki go nasilające i łagodzące, moment występowania, wywiady medyczne, stosowanie leków/narkotyków, uczulenia, występowanie atopii (np. wyprysk, alergiczny nieżyt nosa, astma oskrzelowa) w wywiadach osobistych i rodzinnych, zwyczaje dotyczące kąpania się, kontakty domowe, kontakty ze zwierzętami oraz wywiady dotyczące podróżowania. Aby ocenić ryzyko występowania u pacjentki zapalenia wątroby i zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV – human immunodeficiency virus), trzeba zebrać wywiady dotyczące aktywności seksualnej i stosowania dożylnie podawanych narkotyków. Należy również zapytać o występowanie ICP podczas poprzednich ciąż.