BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Jak zacząć wykonywać histeroskopię w trybie ambulatoryjnym
Kelly N. Wright, MD1
Sarah Simko, MD, PhD2
- Kompendium histeroskopii ambulatoryjnej: wskazania, korzyści, koszty
- Urządzenie i wyposażenie gabinetu zabiegowego
- Kwalifikacja pacjentek do histeroskopii ambulatoryjnej
Wprowadzenie i historia
Histeroskopia jest techniką umożliwiającą wizualną ocenę jamy macicy w poszukiwaniu nieprawidłowości. Pierwszą histeroskopię wykonał Pantaleoni w 1869 roku, a od tamtego czasu postęp technologiczny umożliwił zastosowanie tej metody w znacznie szerszym zakresie1. Udoskonalenie histeroskopów, ich optyki, środków wykorzystywanych do rozszerzenia jamy macicy, znieczulenia oraz narzędzi używanych podczas tego zabiegu spowodowało, że histeroskopia w trybie ambulatoryjnym stała się łatwiejsza i mniej bolesna dla pacjentek2. Wśród zalet histeroskopii ambulatoryjnej wymienia się: możliwość uniknięcia znieczulenia ogólnego, wygodę dla pacjentki i lekarza, szybszą rekonwalescencję oraz wysoki wskaźnik koszt–efektywność3.
Koszty histeroskopii w trybie office w porównaniu z histeroskopią wykonywaną na sali operacyjnej były analizowane dla różnych wskazań. Stwierdzono, że histeroskopia ambulatoryjna jest efektywna kosztowo w ocenie nieprawidłowych krwawień z macicy (AUB – abnormal uterine bleeding), diagnostyce niepłodności oraz w ocenie patologii jamy macicy od stanu prawidłowego do złożonych patologii4-6. W jednym z badań, w którym oceniono efektywność kosztową histeroskopii w trybie ambulatoryjnym w porównaniu z procedurą tą wykonywaną na sali operacyjnej w diagnostyce AUB, wykazano oszczędność kosztów wynoszącą 1498 dolarów na pacjentkę4. Potwierdzono również, że histeroskopia ambulatoryjna jest bezpieczna i efektywna, a częstość występowania powikłań wynosi 0-1,5%4-6. W przeprowadzonych badaniach wykazano duży odsetek diagnostycznych histeroskopii metodą office, sięgający 94,8%7.
Udowodniono, że histeroskopia ambulatoryjna nie tylko jest efektywna, lecz także wiąże się z dużym stopniem satysfakcji pacjentek pod względem komfortu i wygody8,9. W jednym z badań, w którym porównano pacjentki poddawane histeroskopii w ambulatorium lub histeroskopowej polipektomii na sali operacyjnej, 95% kobiet, u których procedurę tę wykonano w trybie office, potwierdziło, że wolałoby ponowne przeprowadzenie histeroskopii w trybie ambulatoryjnym. Wykazano również mniejsze zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe po zabiegu w gabinecie, krótszy czas przebywania poza domem oraz krótszy czas rekonwalescencji8.
Pomimo tych zalet histeroskopia ambulatoryjna jest wciąż zbyt rzadko wykorzystywana. W badaniu, które przeprowadzili Shields i wsp., spośród 305 histeroskopii tylko około 25% wykonano w trybie ambulatoryjnym6. Może to wynikać z braku odpowiedniego...