BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temida u ginekologa
Opóźnione rozpoznanie uszkodzenia jelita podczas laparoskopii
James M. Shwayder, MD, JD
- Omówienie przypadku uszkodzenia jelita podczas małoinwazyjnej operacji ginekologicznej
- Wskazania do zabiegu usunięcia torbieli jajnika
- Przyczyny uszkodzenia jelita podczas laparoskopii ginekologicznej
Do lekarza zgłosiła się kobieta w wieku 46 lat, z wywiadami 2 ciąż i 2 porodów, z powodu bólu po lewej stronie miednicy o nagłym początku. W badaniu ultrasonograficznym wykonanym w gabinecie uwidoczniono torbiel lewego jajnika wielkości 6 cm. Pacjentka przeszła uprzednio zabieg resekcji prawego jajowodu i jajnika z powodu torbieli jajnika, który wykonano z dostępu przez laparotomię. Dwa dni później pacjentka została poddana operacji.
Do napełnienia jamy brzusznej gazem posłużono się igłą Veresa, a pierwotny dostęp uzyskano techniką zamkniętą. W lewym dolnym kwadrancie znajdowały się zrosty sieci i jelita z przednią ścianą brzucha. Trokar nadłonowy wprowadzono w warunkach bezpośredniej wizualizacji. Zaobserwowano krwawienie z tego nacięcia, które opanowano poprzez koagulację po usunięciu trokara. Poniżej pierwszego nacięcia wykonano kolejne, przez które bez przeszkód wprowadzono trokar. Zrosty uwolniono na ostro nożyczkami laparoskopowymi. Ponieważ torbiel wydawała się prosta, zdecydowano się na aspirację jej zawartości, uzyskano przejrzysty płyn. Zmniejszono ciśnienie wewnątrz jamy otrzewnej, nie obserwując krwawienia. Usunięto trokary i zamknięto nacięcia w zwykły sposób.
Sześć dni po operacji pacjentka zgłosiła się na szpitalny oddział ratunkowy z powodu nasilonego bólu brzucha i wzdęcia. Zaobserwowała wodniste wypróżnienia i nie miała apetytu. Temperatura ciała wynosiła 38,8°C, a w badaniu przedmiotowym stwierdzono rozlaną bolesność brzucha i cichą perystaltykę. W tomografii komputerowej wykazano obecność powietrza w jamie otrzewnej, co zinterpretowano jako skutek uszkodzenia jelita. Pacjentka została zoperowana w trybie nagłym przez opiekującego się nią ginekologa oraz chirurga ogólnego, a podczas zabiegu stwierdzono uraz jelita krętego. Miejsce uszkodzenia wycięto, dokonując naprawy pierwotnej. Pacjentka była hospitalizowana przez 5 dni z powodu leczenia wczesnej sepsy. W pełni powróciła do zdrowia i pracy po 4 miesiącach od operacji.