BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zapewnienie najlepszej opieki transpłciowym i niebinarnym nastolatkom
Frances Grimstad, MD, MS1
Joseph Martinez, BS2
- Na czym polega specjalistyczna opieka afirmująca płeć? Od afirmacji społecznej oraz wsparcia psychologicznego osób transpłciowych i niebinarnych (TGNB) do medycznych interwencji afirmujących tożsamość płciową
- Hamowanie dojrzewania płciowego i miesiączkowania u nastoletnich pacjentów TGNB
- Interwencje hormonalne i chirurgiczne afirmujące tożsamość płciową w opiece nad niepełnoletnimi osobami z niezgodnością płciową lub niebinarnymi
Transpłciowe i niebinarne (TGNB – transgender and nonbinary) nastolatki to osoby, których tożsamość płciowa różni się od płci przypisanej w momencie urodzenia (tab. 1). W Stanach Zjednoczonych jako osoby TGNB identyfikuje się 2% młodzieży1. Biorąc pod uwagę ten odsetek, niemal każdy lekarz, do którego trafiają niepełnoletni pacjenci, będzie miał do czynienia z osobami TGNB. Konieczne jest więc przygotowanie, aby można było oferować im odpowiednią opiekę.
Nastolatki TGNB stają w obliczu coraz większych nierówności, w tym tych dotyczących opieki zdrowotnej. Te nierówności są często zakorzenione w pozbawieniu praw do odpowiedniej opieki medycznej, czego przykładem jest stygmatyzacja i dyskryminacja zarówno w obrębie systemu opieki medycznej, jak i poza nim2. Prawie 1/3 osób TGNB miała co najmniej jedno negatywne doświadczenie w zakresie opieki zdrowotnej związane z ich tożsamością płciową, takie jak: niemożność znalezienia odpowiednio kompetentnego świadczeniodawcy, dyskryminacja w instytucjach opieki zdrowotnej lub odmowa niezbędnego leczenia z powodu ich tożsamości płciowej2. Narastające przeszkody prawne również zagrażają dobrostanowi małoletnich osób TGNB, a w coraz większej liczbie stanów dąży się do ograniczenia dostępu do opieki afirmującej tożsamość płciową (gender-affirming care)3. W czasach, kiedy tożsamość TGNB jest atakowana, każdy klinicysta i każda instytucja kliniczna powinni zapewniać swoim pacjentom bezpieczeństwo oraz oferować im przyjazne podejście i wsparcie.
Tworzenie przyjaznego środowiska klinicznego
Pacjenci muszą czuć się mile widziani w placówce medycznej, a zespół sprawujący nad nimi opiekę powinien podjąć działania, aby stworzyć przyjazne warunki dla osób różnych płci (tab. 2):
- Należy zadbać o uwzględnienie na plakatach, ulotkach lub w innych pisemnych materiałach dostępnych w placówkach medycznych wszystkich płci. Widoczne emblematy, takie jak flagi TGNB i przypinki z różnymi zaimkami, mogą być symbolicznymi oznakami bezpieczeństwa i otwartości na nastolatki TGNB i ich rodziny.
- Należy ponownie ocenić adekwatność określeń i nazw używanych w przychodni (takich jak np. zdrowie kobiet), aby odzwierciedlały one wszystkie populacje pacjentów, nad którymi sprawowana jest opieka4.
- Należy zapewnić osobom o różnych tożsamościach płciowych dostępność do toalet.
- Na formularzach i w dokumentacji medycznej powinno być miejsce na imię stosowane przez pacjenta, imię prawne (jeżeli różni się od imienia faktycznie używanego) oraz preferowane zaimki5.
- Należy zadbać, aby informacja o imieniu stosowanym przez pacjenta oraz preferowanych przez niego zaimkach została przekazana do innych miejsc, gdzie będzie sprawowana nad nim opieka. Wszystkie nastolatki należy pytać o używane imię oraz preferowane zaimki na osobności, ponieważ rodzice mogą nie być wtajemniczeni w to, jak identyfikuje się dziecko. Lekarze nigdy nie powinni omawiać z opiekunami kwestii płci pacjenta lub preferowanych przez niego zaimków bez uzyskania na to zgody samego pacjenta.
- Należy przeszkolić cały personel (w tym osoby pracujące w recepcji oraz personel pomocniczy) w zakresie praktyk uwzględniających różne płcie.
Podczas zbierania wywiadów i przeprowadzania badania przedmiotowego lekarze powinni brać pod uwagę kilka kwestii, które są istotne w przypadku nastolatków TGNB. Niektórzy pacjenci TGNB mogą poddawać się operacjom w celu uzyskania zgodności budowy ...