ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Interpretacja wyników badania ogólnego moczu u kobiet w ciąży i dalsze postępowanie
dr n. med. Krzysztof Wróblewski
❶ W badaniu ogólnym moczu wykonanym u kobiety w 15 tygodniu ciąży stwierdzono obecność bakterii (10-12 w polu widzenia [wpw]), nie wykryto leukocytów ani azotynów, odnotowano pojedyncze komórki nabłonków.
Jakie powinno być dalsze postępowanie z pacjentką?
- Należy zignorować wynik badania ogólnego moczu
- Należy zastosować antybiotykoterapię empiryczną
- Należy zastosować furazydynę przez 7 dni
- Należy zalecić wykonanie posiewów moczu
- Należy zalecić powtórzenie badania ogólnego moczu
Komentarz
Kobietom w 12-16 tygodniu ciąży (koniec I trymestru) rutynowo zaleca się wykonanie badania ogólnego moczu w celu wykluczenia obecności bakteriurii. Wynika to z faktu, że utrzymująca się bakteriuria może przyczynić się do wystąpienia małej urodzeniowej masy ciała płodu, sprzyja zakażeniom układu moczowego (w tym wystąpieniu ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek) lub może wywołać poród przedwczesny.
W przypadku stwierdzenia bakteriurii w moczu należy wykazać jej znamienność, czyli wykonać posiewy moczu. Bakteriuria jest znamienna, jeśli w 2 posiewach moczu wykonanych w ciągu 14 dni ilość tego samego szczepu bakterii (CFU – colony forming unit) wynosi >105. Wówczas po uzyskaniu wyniku posiewu moczu powinno się wdrożyć antybiotykoterapię celowaną przez 7 dni. Nie należy inicjować antybiotykoterapii empirycznej wyłącznie na podstawie wyniku badania ogólnego moczu. Zalecając wykonanie posiewu moczu, trzeba poinstruować pacjentkę o właściwej technice pobrania moczu do badania (podmycie się, rozchylenie warg sromowych, oddanie pierwszej porcji moczu do toalety, następnie oddanie moczu do badania z tzw. środkowego strumienia z zachowaniem jałowości pobrania, czyli bez dotykania pojemnika na mocz).
❷ W badaniu ogólnym moczu wykonanym u kobiety w 24 tygodniu ciąży stwierdzono obecność azotynów, nie wykryto natomiast bakterii ani leukocytów. Ciężarna nie zgłasza żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego.
Jakie powinno być dalsze postępowanie z pacjentką?
- Należy zignorować wynik badania ogólnego moczu
- Należy zastosować antybiotykoterapię w postaci jednorazowej dawki 3 g fosfomycyny
- Należy zastosować furazydynę przez 7 dni
- Należy zalecić wykonanie posiewu moczu
- Należy zalecić powtórzenie badania ogólnego moczu
Komentarz
Stwierdzenie azotynów w moczu bez obecności bakterii nie ma żadnego znaczenia klinicznego i jest bezużyteczne w diagnozowaniu zakażeń układu moczowego u pacjentów bez objawów. Obecność azotynów w moczu wynika z faktu, że bakterie Gram(–) w moczu d...