Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Diagnostyka prenatalna – od nieinwazyjnej do inwazyjnej
dr hab. n. med. Hanna Moczulska
❶ Trzydziestoletnia kobieta w 13 tygodniu ciąży (C II, P I) zgłosiła się z nieprawidłowym wynikiem nieinwazyjnego testu prenatalnego (NIPT – non-invasive prenatal testing). Wywiad rodzinny bez obciążeń. Wywiad położniczy był obciążony jednym poronieniem wczesnej ciąży. W teście złożonym stwierdzono małe ryzyko trisomii chromosomów 21, 18 i 13. W NIPT wykazano duże ryzyko trisomii chromosomu 21. Wynik badania ultrasonograficznego (USG) był prawidłowy.
Jakie powinno być dalsze postępowanie u tej pacjentki?
- Należy powtórzyć NIPT
- Należy zaproponować wykonanie biopsji kosmówki i ocenę kariotypu płodu
- Należy zaproponować wykonanie amniopunkcji diagnostycznej po 15 tygodniu ciąży i ocenę kariotypu płodu
- Należy powtórzyć test złożony
- Należy zaproponować wykonanie amniopunkcji diagnostycznej w dniu wizyty i ocenę kariotypu płodu
Komentarz
Nieprawidłowy wynik NIPT powinien zostać zweryfikowany testem diagnostycznym (np. badaniem cytogenetycznym) wykonanym bezpośrednio na komórkach płodu. W przedstawionej sytuacji amniopunkcja wykonana po 15 tygodniu ciąży jest najlepszą i najbezpieczniejszą metodą pobrania materiału do badania diagnostycznego.
Amniopunkcja wykonana przed 15 tygodniem ciąży wiąże się z większym ryzykiem powikłań po zabiegu. Wolne płodowe DNA reprezentuje materiał genetyczny pochodzący głównie z trofoblastu. Ze względu na ryzyko wystąpienia zjawiska mozaicyzmu ograniczonego do łożyska nie zaleca się wykorzystania biopsji trofoblastu do weryfikacji wyniku NIPT.