Codziennie zdajesz egzamin z medycyny

Zaburzenia psychiczne u kobiet po porodzie

dr hab. n. med. Anna Z. Antosik-Wójcińska, prof. UKSW1

lek. Michalina Kwasowiec1

lek. Bartłomiej Antoniak1

lek. Magdalena Lewandowska2

1Katedra Psychiatrii, Wydział Medyczny. Collegium Medicum, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

2Katedra Psychiatrii, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Adres do korespondencji:

dr hab. n. med. Anna Z. Antosik-Wójcińska, prof. UKSW

Katedra Psychiatrii, Wydział Medyczny. Collegium Medicum,

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

ul. Dolna 42, 00-774 Warszawa

e-mail: antosikwojcinska@gmail.com

❶ Na wizytę domową do pacjentki w 6 dniu po porodzie przyjechał lekarz zaproszony przez rodzinę zaniepokojoną jej zachowaniem. Kobieta, lat 27, dotychczas leczona psychiatrycznie w dzieciństwie z powodu fobii szkolnej. Bliscy zauważyli u niej wahania nastrojów, drażliwość i nerwowość. Ciąża przebiegała fizjologicznie, pacjentka nie wymagała dodatkowej opieki specjalistycznej, psychicznie czuła się dobrze. Był to jej pierwszy w życiu poród siłami natury, trwał 13 godz. Według pacjentki było to traumatyczne przeżycie, na sali porodowej nie było przy niej rodziny z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne w szpitalu. Obecnie pacjentka w obniżonym nastroju, płaczliwa, nie potrafi cieszyć się opieką nad dzieckiem, ale karmi piersią, skupiona na własnym samopoczuciu, zmęczeniu, z obawą i lękiem o swoje kompetencje jako matki.

Jakie powinno być postępowanie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?

  1. Natychmiastowe skierowanie pacjentki do psychiatry z podejrzeniem depresji poporodowej
  2. Natychmiastowe skierowanie pacjentki na konsultację do izby przyjęć szpitala psychiatrycznego
  3. Dalsza obserwacja stanu pacjentki, edukacja rodziny mająca na celu wsparcie młodej matki, edukacja kobiety, zaproponowanie konsultacji u psychologa, kontrola w celu oceny dynamiki zmian, a w przypadku przedłużania się zaburzeń skierowanie pacjentki do psychiatry
  4. Włączenie leku przeciwdepresyjnego względnie bezpiecznego w czasie karmienia piersią i dalsza kontrola u psychiatry
  5. Konieczne zaprzestanie karmienia piersią i jak najszybsze włączenie leku przeciwdepresyjnego oraz dalsza kontrola u psychiatry

Komentarz

Baby blues to inaczej smutek poporodowy. W przeciwieństwie do depresji dotyczy aż 70-80% kobiet i charakteryzuje się przejściowymi zaburzeniami nastroju. Może mieć związek ze stresem okołoporodowym, np. z bólem porodowym i poporodowym, z wyczerpan...

Pełna wersja artykułu omawia następujące zagadnienia:

❶ Na wizytę domową do pacjentki w 6 dniu po porodzie przyjechał lekarz zaproszony przez rodzinę zaniepokojoną jej zachowaniem. Kobieta, lat 27, dotychczas leczona psychiatrycznie w dzieciństwie z powodu fobii szkolnej. Bliscy zauważyli u niej wahania nastrojów, drażliwość i nerwowość. Ciąża przebiegała fizjologicznie, pacjentka nie wymagała dodatkowej opieki specjalistycznej, psychicznie czuła się dobrze. Był to jej pierwszy w życiu poród siłami natury, trwał 13 godz. Według pacjentki było to traumatyczne przeżycie, na sali porodowej nie było przy niej rodziny z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne w szpitalu. Obecnie pacjentka w obniżonym nastroju, płaczliwa, nie potrafi cieszyć się opieką nad dzieckiem, ale karmi piersią, skupiona na własnym samopoczuciu, zmęczeniu, z obawą i lękiem o swoje kompetencje jako matki.

Jakie powinno być postępowanie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?

❷ Do izby przyjęć szpitala powiatowego zgłosiła się 35-letnia kobieta, tydzień po porodzie fizjologicznym, z poczuciem zagrożenia, nielogiczna, wypowiadająca treści urojeniowe na temat swojej sytuacji rodzinnej. Ma obawy, że zrobi krzywdę sobie i dziecku, nie ufa sobie. Ma poczucie, że lepiej by było, gdyby ona i dziecko nie żyli. Od kilku dni nie śpi w nocy, prawie nie je, nie karmi piersią, odczuwa niepokój ruchowy, nie może skupić się w czasie rozmowy, w obniżonym nastroju. Pacjentka nie wyraża zgody na hospitalizację, jej bliscy deklarują, że zapewnią opiekę jej i dziecku, proszą o krótką interwencję i wypis do domu.

Jakie powinno być postępowanie lekarza dyżurnego?

❸ Do lekarza zgłosiła się 27-letnia kobieta w 21 tygodniu ciąży, która od 5 lat leczy się z powodu depresji. Wcześniej była leczona wenlafaksyną oraz trazodonem XR (postać o przedłużonym uwalnianiu). Zmieniano terapię z powodu braku zadowalającej poprawy lub wystąpienia działań niepożądanych. Oczekiwaną poprawę osiągnięto przy stosowaniu paroksetyny. Pacjentka od ponad 10 miesięcy przyjmuje ją w dawce 40 mg. Nie zgłasza pogorszenia samopoczucia w trakcie ciąży.

Co powinien zrobić lekarz?

❹ Do lekarza ginekologa zgłasza się 30-letnia kobieta leczona psychiatrycznie od 9 lat z powodu choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) z dominującymi epizodami depresyjnymi, od 4 lat przyjmuje lamotryginę w dawce 150 mg 2 ×/24 h utrzymującej ją w stanie remisji. Pacjentka zgłasza chęć zajścia w ciążę.

Co robisz jako lekarz ginekolog?

❺ Kobieta, lat 30, leczona od 9 lat z powodu ChAD z dominującymi epizodami depresyjnymi, od 5 lat przyjmuje lit w dawce 1500 mg utrzymującej ją w stanie remisji. Pacjentka zgłasza chęć zajścia w ciążę.

Co robisz jako lekarz psychiatra?

❻ Kobieta w 6 tygodniu po porodzie, karmiąca piersią relacjonuje przygnębienie, obniżenie nastroju i napędu, ogólne zmęczenie, płaczliwość i kłopoty ze snem. Po poprzednich dwóch porodach u pacjentki wystąpił baby blues.

Co powinien zrobić lekarz?

❼ Do lekarza zgłasza się 25-letnia kobieta w 21 tygodniu ciąży (ciąża pierwsza, poród pierwszy). Relacjonuje obniżenie nastroju, pesymistyczne myśli o sobie i o dziecku, brak chęci do życia, obniżenie apetytu (zbyt mało przybiera na wadze), nie przychodzi na zalecane badania w ciąży lub wykonuje je z opóźnieniem. Zaprzecza myślom samobójczym oraz agresji względem siebie.

Co należy zalecić pacjentce?

❽ Pacjentką jest 30-letnia kobieta w 30 tygodniu ciąży (ciąża druga, poród pierwszy). Przed nią była leczona z powodu nawracających zaburzeń depresyjnych, obciążona stratą ciąży w 9 tygodniu, przez całą ciążę przyjmowała sertralinę z dobrym efektem.

Jakie powinno być postępowanie dotyczące planowania porodu?

❾ Do lekarza zgłasza się 35-letnia kobieta w 28 tygodniu ciąży (ciąża druga, poród drugi). W badaniu psychiatrycznym cechy umiarkowanej depresji, pacjentka jest w terapii poznawczo-behawioralnej od 3 miesięcy, ale bez poprawy, nie wyraża zgody na hospitalizację psychiatryczną w celu wykonania elektrowstrząsów ze względu na młodsze dziecko pozostawione w domu. Bez myśli samobójczych, bez objawów psychotycznych, stan somatyczny stabilny.

W jaki sposób należy pacjentkę przekonać do farmakoterapii?

❿ Pacjentką jest 34-letnia kobieta w 36 tygodniu ciąży. Ciąża przebiegała z problemami, koniecznych było kilka hospitalizacji z powodu problemów z jej donoszeniem. Kobieta ma 4-letnie dziecko z deficytem intelektualnym; urodziło się po traumatycznym porodzie siłami natury w zamartwicy, z cechami niedotlenienia. Pacjentka panicznie boi się zakończenia ciąży siłami natury, śni koszmary dotyczące porodu. Od kilku tygodni w narastającym lęku i niepokoju, płaczliwa, słabo kontroluje emocje. Obawia się, że ona albo dziecko nie przeżyją porodu. Napięta, wybuchowa, drażliwa, wyraźne pogorszenie nastroju, słabo realizuje zalecenia lekarskie.

Czy u pacjentki należy rozważyć poród metodą cięcia cesarskiego?
Do góry