Przypadki laparoskopowe
Krwiak w zatoce Douglasa po poronieniu trąbkowym
dr n. med. Jacek Doniec1
lek. Krzysztof Szturo2
- Przypadek 28-letniej pacjentki z podejrzeniem krwiaka w zatoce Douglasa prawdopodobnie związanego z obumarłą ciążą ektopową
- Opis zabiegu
- Proponowany algorytm postępowania w przypadku obecności krwiaka w zatoce Douglasa
Opis przypadku
28-letnia kobieta zgłosiła się do poradni ginekologicznej z powodu pobolewania w podbrzuszu oraz braku miesiączki (ostatnia miesiączka wystąpiła u niej 11 tygodni przed wizytą). Wynik testu ciążowego wykonanego przed wizytą był ujemny. W badaniu ultrasonograficznym (USG) macica oraz prawe przydatki bez zmian. Lewy jajnik był trudny do wyodrębnienia z nieunaczynionej masy o mieszanej echogeniczności zlokalizowanej w zatoce Douglasa o wymiarach łącznie z przydatkami lewymi 7 × 5 × 4 cm. Widoczna była niewielka ilość płynu w okolicy prawych przydatków i załamku przednim. Zlecono pacjentce wykonanie w trybie pilnym morfologii krwi oraz oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego (CRP – C-reactive protein), podjednostki β gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG – beta-human chorionic gonadotropin) oraz antygenu nowotworowego 125 (CA 125 – cancer antigen 125). W badaniach laboratoryjnych nie stwierdzono odchyleń od normy, stężenie β-hCG nie potwierdziło ciąży.
Pacjentce z podejrzeniem krwiaka w zatoce Douglasa prawdopodobnie związanego z obumarłą ciążą ektopową zaproponowano wizytę kontrolną za tydzień. Podczas tej wizyty obraz krwiaka w zatoce Douglasa nie uległ zmianie. Ze względu na dolegliwości bólowe w podbrzuszu skierowano pacjentkę do szpitala na zabieg laparoskopii. W trakcie pobytu w szpitalu również nie stwierdzono zmian w badaniach laboratoryjnych krwi. Pacjentkę zakwalifikowano do zabiegu laparoskopii z zakresem możliwości wycięcia chorych przydatków.
Opis zabiegu
Po wytworzeniu odmy otrzewnowej igłą Veresa wprowadzono przez pępek trokar 10 mm z optyką oraz umieszczono w podbrzuszu 3 manipulatory. Uwidoczniono trzon macicy prawidłowej wielkości oraz niewielką ilość brunatnej, płynnej treści w załamku przedn...
W badaniu histopatologicznym nie wykryto tkanek płodu, jedynie fragmenty trofoblastu, zarówno w jajowodzie, jak i tkance okolicy strzępek.
Obraz kliniczny przemawiał za dokonanym samoistnym poronieniem trąbkowym wczesnej ciąży bez objawów klinicznych. Uwagę zwracała pozostałość krwiaka w zatoce Douglasa, która nie uległa resorpcji. Można przypuszczać, że z czasem po wchłonięciu się tkanek martwiczych w zatoce Douglasa pozostaną zrosty otrzewnowe.