ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Echokardiografia od podstaw
Zagadka echokardiograficzna
Mirosław Kowalski
Dane kliniczne:
Mężczyzna, lat 38, został przyjęty do kliniki w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych po udarze niedokrwiennym mózgu, do którego doszło kilka miesięcy wcześniej. Poza udarem (ognisko malacji potwierdzone w tomografii komputerowej) u chorego wystąpił także w późniejszym okresie epizod przemijających zaburzeń krążenia mózgowego (TIA). Pacjent do czasu pojawienia się objawów neurologicznych nie chorował. W czasie rehabilitacji po udarze i w toku późniejszej diagnostyki rejestrowano u niego podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, z powodu których przyjmował inhibitor receptora dla angiotensyny. W dniu przyjęcia do kliniki ciśnienie tętnicze wynosiło 120/80 mm Hg. W EKG zarejestrowano rytm zatokowy miarowy, załamek q nad ścianą dolną. W echokardiograficznym badaniu przezklatkowym jama lewej komory była niepowiększona, a mięsień serca wykazywał prawidłową kurczliwość. Nie zarejestrowano skrzeplin w jamach serca, przegroda międzyprzedsionkowa była szczelna, zwracało uwagę nieznaczne poszerzenie jamy lewego przedsionka (do 42 mm).
Pytanie:
Czy zamieszczone ryciny mogą wskazywać na przyczynę udaru mózgu? Jak należy postąpić w przedstawionej sytuacji?
Odpowiedź:
Udar mózgu w przedstawionym przypadku miał charakter kryptogenny i mógł wiązać się z obecnością przetrwałego otworu owalnego (ryc. 1). Drożny otwór owalny (PFO) jest trudny do zidentyfikowania w badaniu przezklatkowym z powodu małego wymiaru i cienkiej przegrody pierwotnej na poziomie dołu owalnego. Złotym standardem w diagnostyce PFO pozostaje badanie przezprzełykowe, którego czułość w wykrywaniu nieprawidłowości przegrody międzyprzedsionkowej jest znacznie wyższa. Koniecznym elementem badania jest zastosowanie trybu kolorowego doplera (ryc. 2), potwierdzającego połączenie między przedsionkami oraz próby Valsalvy z podaniem kontrastu, składającego się z soli fizjologicznej i pęcherzyków powietrza (ryc. 3,4). Wykrycie kontrastu w jamie lewego przedsionka wskazuje na drożność otworu i obecność przecieku prawo-lewego. Związek udaru niedokrwiennego i PFO dotyczy głównie ludzi młodych, poniżej 55 roku życia. U ludzi starszych związek ten jest mniej pewny z racji obecności innych czynników etiologicznych udaru (wady zastawkowej, migotania przedsionków, miażdżycy tętnic). Przyczyną sprawczą udaru może być przejściowe zwiększenie się ciśnienia w jamie prawego przedsionka, do którego może dojść przy podnoszeniu ciężaru, kaszlu, defekacji. Próba Valsalvy stosowana w czasie badania echokardiograficznego powoduje odchylenie się tkanki budującej przegrodę pierwotną w stronę lewego przedsionka (ryc. 3), a podanie kontrastu przy zwiększonym ciśnieniu w jamie prawego przedsionka jest czynnikiem torującym przechodzenie pęcherzyków kontrastu na stronę lewą (ryc. 4 – początek reakcji). Wykonując badanie, zawsze warto opisać długość i szerokość kanalika PFO (w przedstawionym przypadku odpowiednio 10 i 2 mm). Należy też starać się opisać stopień przecieku na podstawie liczby penetrujących pęcherzyków (zwykle jest to liczba proporcjonalna do średnicy PFO). Przeciek prawo-lewy w opisanym przypadku uznano za umiarkowany (przejście około 15 pęcherzyków kontrastu). Warto zaznaczyć, że z obecnością PFO wiążą się także inne poza udarem stany chorobowe, takie jak nawracające migreny i incydenty TIA (jeden wystąpił również u opisywanego chorego). Podjęto decyzję o zamknięciu PFO metodą przezskórną.