ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
lek. Piotr Góral, Klinika Intensywnej Terapii Kardiologicznej, Instytut Kardiologii, Warszawa
Doniesienia ostatniego miesiąca
Profilaktyka kardiotoksyczności w onkologii – wyniki badania OVERCOME
Poprawa skuteczności współczesnych schematów terapii onkologicznej w zakresie uzyskania remisji oraz przedłużenia życia chorych związana jest często z działaniami niepożądanymi w postaci rozwoju dysfunkcji lewej komory oraz niewydolności serca.
Na łamach Journal of the American College of Cardiology opublikowano wyniki pilotażowego randomizowanego badania OVERCOME (preventiOn of left Ventricular dysfunction with Enalapril and caRvedilol in patients submitted to intensive ChemOtherapy for the treatment of Malignant hEmopathies), oceniającego wpływ profilaktycznego stosowania enalaprilu z karwedilolem u chorych bez wywiadu w kierunku chorób serca na ryzyko rozwoju dysfunkcji lewej komory w przebiegu intensywnej chemioterapii złośliwych nowotworów hematologicznych. Do badania włączono 90 chorych randomizowanych do aktywnej terapii (n=45) z zastosowaniem enalaprilu i karwedilolu w stopniowo zwiększanych dawkach lub do grupy kontrolnej (n=45) nieotrzymującej inhibitora konwertazy angiotensyny ani leku beta-adrenolitycznego. Wyjściowa charakterystyka kliniczna i demograficzna badanych grup była porównywalna. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zmiana frakcji wyrzutowej lewej komory (LVEF) oceniana po 6 miesiącach terapii. Oceniana echokardiograficznie po 6 miesiącach LVEF nie różniła się od wartości wyjściowej w grupie aktywnego leczenia, natomiast istotnie zmniejszyła się w grupie kontrolnej o wartość bezwzględną 3,28% (zakres od -5,49 do -1,07%). Bezwzględna różnica wartości LVEF między grupami była istotna statystycznie i wynosiła -3,11% (zakres od -6,10 do – 0,11%, p=0,04). LVEF oceniana w badaniu rezonansu magnetycznego również pozostawała niezmieniona w grupie aktywnego leczenia oraz zmniejszona w grupie kontrolnej (-3,04%), ale ponieważ pełne badanie rezonansem wykonano jedynie u 64% uczestników badania, różnica między grupami nie była istotna statystycznie. Drugorzędowy złożony punkt końcowy obejmujący zgon, niewydolność serca oraz zmniejszenie LVEF <45% wystąpił istotnie częściej w grupie kontrolnej (24,4%) w porównaniu z grupą aktywnie leczoną (6,7%, p=0,02).
Wyniki pilotażowego badania OVERCOME sugerują istotne korzyści z zastosowania enalaprilu z karwedilolem w profilaktyce kardiotoksyczności chemioterapii. Ze względu na niewielką liczbę uczestników wyniki badania powinny zostać potwierdzone w wieloośrodkowych badaniach randomizowanych.
J Am Coll Cardiol 2013; 61: 2355-62