Wytyczne
Co nowego w postępowaniu w niewydolności serca w 2019 roku?
lek. Magdalena Frączek-Jucha1,2
prof. dr hab. n. med. Jadwiga Nessler2,3
- W artykule przedstawiono kilka najważniejszych tematów omawianych podczas kongresów Heart Failure w maju tego roku w Atenach i European Society of Cardiology we wrześniu w Paryżu, zawartych w uaktualnieniu wytycznych dotyczących niewydolności serca (HF)
- Wśród omawianych tematów znalazły się: pozycja inhibitorów SGLT2 w leczeniu cukrzycy towarzyszącej HF i niewydolności serca bez rozpoznanej cukrzycy, bezpieczeństwo włączania sakubitrylu/walsartanu podczas hospitalizacji, której powodem była dekompensacja HF, leki wiążące potas w aspekcie zapobiegania hiperkaliemii w trakcie leczenia inhibitorami układu renina–angiotensyna–aldosteron, najskuteczniejsze połączenia lekowe w HF, a także nowe dane dotyczące wskazań do elektroterapii, wybór chorych do implantacji kardiowertera-defibrylatora, zapinki MitraClip i ablacji migotania przedsionków
Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas Europejskiego Kongresu Niewydolności Serca w Atenach w maju 2019 r. (Heart Failure 2019) było przedstawienie przez prof. Piotra Ponikowskiego raportu, który zawiera aktualizację postępowania klinicznego AD 2019.
Obecnie klinicyści opierają się na „Wytycznych ESC dotyczących diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca w 2016 roku”, które zostały opracowane przez grupę roboczą European Society of Cardiology (ESC) do spraw diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca (HF – heart failure)1. Biorąc pod uwagę liczbę nowych wyników badań, dostępnych po 2016 r., Heart Failure Association (HFA) ESC uznało za konieczne dokonanie ich przeglądu i wydanie zaleceń dotyczących aktualizacji postępowania klinicznego AD 2019. W przedstawionych zaleceniach, mających charakter konsensusu ekspertów, kluczowe jest stwierdzenie, że HF ma zarówno istotnie zróżnicowaną etiologię oraz liczne fenotypy, jak i wiąże się z różnymi chorobami współistniejącymi. Skłania to do uznania, że HF można leczyć w różny sposób, co otwiera drzwi dla spersonalizowanej opieki nad chorym, dzięki czemu będzie możliwe uzyskanie znacznie lepszych wyników końcowych leczenia. W raporcie przedstawiono też rezultaty wielu badań, a także dokonano klinicznej oceny wpływu nowych leków i terapii, popartego dowodami naukowymi, na poprawę rokowania i jakości życia pacjentów z niewydolnością serca2. Wydanie kolejnych wytycznych dotyczących niewydolności serca jest planowane na 2021 r.
W artykule opisano wybrane, zdaniem autorek najważniejsze, zagadnienia przedstawione w uaktualnionych zaleceniach dotyczących leczenia HF. Jednocześnie autorki zachęcają do zapoznania się z treścią całego dokumentu2.