Temat numeru
Wszczepialne rejestratory rytmu serca
prof. dr hab. n. med. Piotr Kułakowski
- Niniejszy artykuł podsumowuje aktualną wiedzę i wskazania do stosowania wszczepialnych rejestratorów EKG u chorych z niewyjaśnionymi omdleniami, osób z niepewnym rozpoznaniem padaczki, niewyjaśnionymi kołataniami serca, u pacjentów po kryptogennym udarze mózgu w celu wykrycia migotania przedsionków jako ewentualnej przyczyny udaru, a także w celu oceny skuteczności terapii antyarytmicznej
Implantowane rejestratory EKG (ILR – implantable loop recorders; ICM – implantable cardiac monitors) są to niewielkie, bezelektrodowe urządzenia służące do długotrwałego monitorowania EKG. Stosowane są u chorych z niewyjaśnionymi omdleniami, u pacjentów z niepewnym rozpoznaniem padaczki, niewyjaśnionymi kołataniami serca, u osób po kryptogennym udarze mózgu w celu wykrycia migotania przedsionków (AF – atrial fibrillation) jako ewentualnej przyczyny udaru oraz w celu oceny skuteczności terapii antyarytmicznej.
Obecnie na rynku dostępne są urządzenia trzech firm – Medtronic, Biotronik i Abbott (ryc. 1). Urządzenia firmy Medtronic są w Polsce najpopularniejsze i dostępne w dwóch modelach. Pierwszy to starszy model, Reveal XT, który jest wielkości sporego pendrive’a (62 mm długości, 19 mm szerokości i 8 mm grubości), a wszczepia się go podskórnie w okolicę lewą przymostkową. Drugim jest model Reveal LINQ o najmniejszych wymiarach wśród wszystkich rejestratorów (44,8 mm długości, 7,2 mm szerokości i tylko 4,0 mm grubości, co daje całkowitą objętość 1,2 cm3), który jest „wstrzykiwany” za pomocą specjalnego zestawu zwykle w 4 przestrzeń międzyżebrową lewą. Urządzenie firmy Biotronik (BioMonitor 2) jest najdłuższe ze wszystkich ICM (88 mm), ale też najwęższe (15 mm szerokości i 6 mm grubości) i również łatwo daje się wstrzykiwać pod skórę. Ostatni rejestrator – Confirm Rx – firmy Abbott jest również zminiaturyzowany, niewiele większy od najmniejszego Reveal LINQ (49 mm długości, 9,4 mm szerokości i tylko 3,1 mm grubości) i także łatwo implantowalny.
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma bardzo istotnych różnic między tymi rejestratorami. Czas działania baterii oscyluje w granicach 2-4 lat, urządzenia zapamiętują różnej długości fragmenty EKG z czasem zapisu do 60 minut i we wszystkich trzech przypadkach możliwa jest transmisja danych na odległość. Ocena rytmu serca opiera się na detekcji załamka R i pomiarach odstępów R-R, a rozpoznanie AF typowo – na stwierdzeniu nieregularności odstępów R-R, choć w niektórych urządzeniach są również dostępne algorytmy ściślej ukierunkowane na prawidłową detekcję AF.