ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Wytyczne
Postępowanie w chorobach sercowo-naczyniowych u kobiet w ciąży
lek. Agnieszka Stasiak-Maszke
lek. Paulina Przyżycka
lek. Michał Kałowski
prof. dr hab. n. med. Jerzy Krzysztof Wranicz
- W artykule omówiono aktualizację wytycznych European Society of Cardiology z 2018 roku, mających ułatwiać decyzje diagnostyczne i terapeutyczne u pacjentek z chorobami sercowo-naczyniowymi starających się o potomstwo lub będących w ciąży
Choroby układu sercowo-naczyniowego (CVD – cardiovascular diseases) są najczęstszą przyczyną zgonów ciężarnych i położnic. Chore kobiety są obarczone większym ryzykiem powikłań położniczych, m.in. porodu przedwczesnego, stanu przedrzucawkowego czy krwotoku poporodowego. W krajach rozwiniętych statystyczny wiek, w którym kobiety decydują się na zajście w ciążę, jest coraz późniejszy, co sprawia, że częstość występowania CVD w tej grupie wzrasta. Dodatkowo dzięki coraz skuteczniejszym metodom leczenia notuje się wzrost liczby kobiet z wrodzonymi wadami serca w okresie prokreacyjnym. Wiodącą patologią układu sercowo-naczyniowego u ciężarnych jest nadciśnienie tętnicze, występujące u 5-10% z nich. Kolejne miejsce zajmują wrodzone wady serca w krajach zachodnich oraz wady zastawkowe na tle choroby reumatycznej w pozostałych regionach świata. Wiedza na temat ryzyka związanego z CVD w czasie ciąży i ich leczenia znacząco wpływa na poradnictwo w zakresie planowania rodziny. Pamiętajmy, że każde postępowanie z kobietą w ciąży dotyczy nie tylko matki, ale także płodu, dlatego optymalne leczenie często jest bardzo skomplikowane lub wręcz niemożliwe.
W 2018 roku ukazała się aktualizacja wytycznych European Society of Cardiology (ESC), mających uławiać decyzje diagnostyczne i terapeutyczne u pacjentek z CVD starających się o potomstwo lub będących w ciąży1. Grupa ekspertów ESC, klasyfikując poszczególne sposoby postępowania, standardowo przypisała im odpowiednie klasy zaleceń, których znaczenie wyjaśniono w tabeli 1. Prospektywne lub randomizowane badania w tej grupie chorych należą do wyjątków, dlatego zdecydowana większość zaleceń oparta jest na opinii ekspertów (poziom dowodów C).
Ocena ryzyka i diagnostyka
W omawianej aktualizacji wytycznych wzmocniono zalecenie dotyczące oceny ryzyka za pomocą zmodyfikowanej skali World Health Organization (mWHO) u wszystkich kobiet z CVD w wieku rozrodczym przed podjęciem przez nie starań o potomstwo (klasa zaleceń I). Dzieli ona przypadki CVD na pięć klas ze względu na ryzyko powikłań dla matki i płodu (tab. 2). W przypadku kobiet, które zaawansowanie choroby plasuje w klasie II/III lub wyższej według mWHO, wskazane jest przeprowadzenie poradnictwa przed ciążą, w jej trakcie i w okresie rozwiązania przez grono ekspertów tworzących tzw. heart team ds. ciąży. W skład zespołu powinni wchodzić: kardiolog, położnik i anestezjolog.