BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior
Szanowni Państwo!
Koleżanki i Koledzy!
Mamy za sobą cały rok utrzymywania się pandemii i przechodzimy kolejną niebezpieczną falę zachorowań. Wszyscy jesteśmy już zmęczeni trudną pracą w tym stresującym okresie, chociaż po szczepieniach czujemy się chyba bardziej bezpieczni w stosunku do naszych rodzin i pacjentów. Bieżący rok będzie czasem dalszych zmagań z koronawirusem, ale nadzieję widzimy w kontynuacji szczepień – oby mogły być realizowane bez przeszkód.
Tematem kwietniowego numeru „Kardiologii po Dyplomie” jest rehabilitacja kardiologiczna po zawale serca. Stanowi ona nieodłączną część terapii po jego przebyciu i jest włączona do programu KOS-zawał jako jej obowiązkowy element. Między innymi dzięki rehabilitacji możliwe było osiągnięcie redukcji śmiertelności w rok po zawale serca, o czym świadczą uzyskane i opublikowane wyniki programu KOS-zawał. Niezaproponowanie pacjentowi przy wypisie ze szpitala poszpitalnej rehabilitacji pozawałowej jest błędem i pozbawia chorego ważnego, pozytywnego czynnika rokowniczego. Artykuł szczegółowo opisujący zasady i metody rehabilitacji kardiologicznej opracowali dr Adam Ostrzycki i dr Marek Kośmicki z Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej NIGRiR w Warszawie, zwracając jednocześnie uwagę na trudności w jej realizacji związane z obecną sytuacją epidemiczną oraz wyrażając nadzieję na rychły powrót do realiów sprzed pandemii.
W aktualnym numerze znajdą Państwo również podsumowanie wytycznych z 2020 r. poświęconych aktywności sportowej i rekreacyjnej (dr Marcin Konopka i prof. Wojciech Braksator z WUM) oraz postępowaniu w nadciśnieniu tętniczym współistniejącym z migotaniem przedsionków (dr hab. Paweł Balsam i prof. Marcin Grabowski z WUM). Kolejne dwa opracowania dotyczą także arytmii serca: częstoskurczów przedsionkowych typu makroreentry (lek. Mateusz Polak i prof. Katarzyna Mizia-Stec z SUM w Katowicach) oraz migotania przedsionków w starszym wieku (dr Joanna Stanisz-Kempa i wsp. z SUM w Katowicach).
Zachęcam również do przeczytania opracowań na temat choroby wieńcowej u pacjentów kwalifikowanych do TAVI (lek. Karol Zbroński i wsp. z WUM), procedury Ozakiego w wymianie zastawki aortalnej (dr Grzegorz Hirnle i wsp. z UM w Białymstoku) oraz tamponady serca (lek. Monika Kazaniecka i wsp. z Torunia).
Przypadki chorych ze zwężeniem pnia i gałęzi przedniej zstępującej lewej tętnicy wieńcowej przedstawili lek. Paweł Binko i wsp. z UM w Lublinie, którzy po raz pierwszy podjęli się opracowania artykułu do stałego działu Koronarografia. Jak zawsze zachęcam także do lektury prac zamieszczonych w dwóch innych działach – Stan przedegzaminacyjny (dr Michał Kowara i prof. Marcin Grabowski z WUM) oraz Przypadki EKG (dr hab. Krzysztof Szydło z SUM w Katowicach).
Życzę udanej lektury i nadal optymizmu w tej trudnej sytuacji pandemii.