ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Apiksaban – bohater badania CARAVAGGIO
lek. Agata Ogłoza
- Badanie CARAVAGGIO – przełom w antykoagulacji
- Wskazania kliniczne do podawania apiksabanu i zalecane dawkowanie
- Apiksaban w leczeniu wybranych grup pacjentów, w tym chorych z migotaniem przedsionków, schyłkową niewydolnością nerek oraz schorzeniami hematologicznymi
Minęły 3 lata od ukazania się wyników przełomowego dla kardiologii, onkologii i hematologii badania CARAVAGGIO (Apixaban for the Treatment of Venous Thromboembolism in Patients With Cancer). Była to wielonarodowa, randomizowana, zainicjowana przez grupę badaczy próba stworzenia wytycznych stosowania doustnych antykoagulantów niebędących antagonistami witaminy K, zwanych także bezpośrednimi doustnymi antykoagulantami (DOAC – direct oral anticoagulants), która nie tyle zakończyła się pomyślnie, ile skłoniła klinicystów do dalszych badań oraz zmiany sposobu postępowania z pacjentem z chorobą nowotworową i żylną chorobą zakrzepowo-zatorową (VTE – venous thromboembolism) w wywiadzie. Jednogłośnie bohaterem badania został apiksaban – lek z grupy DOAC, który w porównaniu z podawaną podskórnie dalteparyną okazał się równie skuteczny w leczeniu osób z VTE i chorobą nowotworową, nie powodując zarazem zwiększonego ryzyka poważnego krwawienia (również z przewodu pokarmowego)1.
Badanie CARAVAGGIO – przełom w antykoagulacji
W badaniu CARAVAGGIO wzięli udział przede wszystkim pacjenci z aktywną zaawansowaną chorobą nowotworową i ostrą, objawową VTE. Do badania włączono pacjentów z różnymi typami nowotworów, przy czym ok. 1/3 stanowili chorzy z procesem rozrostowym w obrębie przewodu pokarmowego, co tak naprawdę odzwierciedlało ogólny obraz populacyjny. Liczna była także grupa pacjentów z rakiem płuc i jelita grubego, które charakteryzuje wysokie ryzyko występowania epizodów zakrzepowo-zatorowych2. W warunkach badania nie wykluczono żadnej terapii przeciwnowotworowej, co pozwoliło uzyskać grupę badaną o szerokim zakresie terapeutycznym – cytotoksycznym, biologicznym i immunomodulującym.
W badaniu analizowano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania apiksabanu podczas początkowego, 6-miesięcznego leczenia VTE u chorych na nowotwory. Dodatkowe badania oceniające korzyści kliniczne wynikające z wydłużenia czasu leczenia VTE w tej grupie są niewątpliwie ciekawym zagadnieniem dla przyszłych badaczy. Już dziś wiemy, że u pacjentów poniżej 65 r.ż. stwierdzono większą skuteczność apiksabanu niż dalteparyny w zapobieganiu nawrotom VTE. Korzystny profil bezpieczeństwa apiksabanu jest zgodny z wynikami poprzednich randomizowanych badań tego leku w terapii VTE w populacji ogólnej3,4.