Echokardiograficzna ocena budowy i funkcji hemodynamicznej lewego przedsionka
Część II. Parametry hemodynamiczne
prof. dr hab. n. med. Tomasz Zapolski
prof. dr hab. n. med. Andrzej Wysokiński
- Opis parametrów hemodynamicznych funkcji lewego przedsionka (LA), z odniesieniem do jego faz czynnościowych
- Ocena fazowej czynności LA na podstawie analizy za pomocą klasycznych parametrów dopplerowskiego spektrum mitralnego i płucnego
- Analiza parametrów wolumetrycznych i hemodynamicznych LA w odniesieniu do dysfunkcji rozkurczowej lewej komory (LV)
Lewy przedsionek (LA – left atrium) stał się kluczowym elementem w patofizjologii wielu chorób sercowo-naczyniowych (CVD – cardiovascular disease) ze względu na aktywną rolę w progresji niewydolności serca (HF – heart failure). Jego przebudowa morfologiczna i funkcjonalna zachodzi progresywnie w zależności od przeciążenia ciśnieniowego lub objętościowego wywołanego chorobą podstawową, a jego zdolność adaptacji przyczynia się do uniknięcia zastoju w krążeniu płucnym i odroczenia objawów HF. Co więcej, nieinwazyjna ocena ciśnienia w LA (LAP – LA pressure) zyskuje na znaczeniu w charakterystyce profilu hemodynamicznego pacjentów. Wczesne objawy dysfunkcji LA pozwalają bowiem monitorować i dają możliwość przewidywania klinicznego przebiegu HF jeszcze przed wystąpieniem objawów, co w szczególności dotyczy grupy pacjentów ze zwiększonym ryzykiem HF z nadal prawidłową strukturą serca (stadium A HF). Z tego powodu badanie czynności hemodynamicznej LA ewoluuje ze sfery zainteresowań naukowych do praktycznego zastosowania klinicznego. Procesowi temu sprzyja postęp technologiczny w obrazowaniu serca, który zwiększa dostępność łatwych w użyciu narzędzi, w tym zwłaszcza różnych metod echokardiograficznych1.
Analiza funkcji LA tradycyjnie była oparta na parametrach morfologicznych i wolumetrycznych mierzonych za pomocą echokardiografii dwuwymiarowej (2D – two-dimensional), takich jak średnica, powierzchnia i objętość LA. Informacje pozwalały na pośrednie wnioskowanie o funkcji hemodynamicznej LA. Dane uzyskane na tej podstawie mogą posłużyć do obliczenia wartościowych wskaźników hemodynamicznych charakteryzujących czynność LA.
W ostatnim czasie opracowano alternatywne metody oceny czynności hemodynamicznej LA przy obrazowaniu dopplerowskim i obrazowaniu z wykorzystaniem dopplera tkankowego (TDI – tissue Doppler imaging), a także w ramach analizy odkształcania (ang. strain)/szybkości odkształcania (ang. strain rate) LA przy użyciu echokardiografii metodą śledzenia markerów akustycznych. Stwarza to możliwość wczesnego wykrycia przebudowy funkcjonalnej, czyli remodelingu hemodynamicznego LA, jeszcze przed wystąpieniem zmian anatomicznych.