ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior
Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy!
Tematem bieżącego numeru „Kardiologii po Dyplomie” jest borelioza serca. Borelioza to znana choroba, związana z zakażeniem bakteriami Gram(–) należącymi do rodzaju Borrelia, przenoszonymi przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Liczba zakażeń w Polsce rośnie z roku na rok. Objawy dotyczą różnych narządów i układów, w zależności od gatunku zakażonych krętków. Mogą obejmować m.in. układ stawowy lub ośrodkowy układ nerwowy, ale także mięsień sercowy. Autorka opracowania poświęconego temu zagadnieniu – dr Aneta Gziut-Rudkowska z Kliniki Kardiologii PIM MSWiA w Warszawie – przedstawia objawy towarzyszące boreliozie serca (zmiany zapalne wsierdzia, sierdzia i osierdzia, zaburzenia przewodzenia). Opisuje również zasady diagnostyki i aktualne metody leczenia tej jednostki chorobowej.
Pani Doktor jest także współautorką – wraz z dr Katarzyną Ciepielą z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie – artykułu poświęconego bezpieczeństwu leków opioidowych u pacjentów z chorobami układu krążenia. Opioidy są często stosowane u chorych onkologicznych, w tym objętych opieką paliatywną. Współistnienie choroby serca może się wiązać u tych pacjentów z niekorzystnym wpływem leków opioidowych na układ krążenia. Szczególnie groźny może być efekt proarytmiczny. Autorki artykułu analizują mechanizmy działania opioidów oraz wskazują na ryzyko efektów ubocznych związanych z najczęściej stosowanymi lekami z tej grupy.
W bieżącym wydaniu zachęcam również do zapoznania się z podsumowaniem najnowszych wytycznych ESC (European Society of Cardiology) dotyczących leczenia chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą (dr Ewelina Kowalczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii CSK UM w Łodzi).
Cenne wskazówki dotyczące leczenia inhibitorami układu renina–angiotensyna–aldosteron znajdą Państwo w opracowaniu pt. „Kontinuum kardiometaboliczne – jak zmienić bieg wydarzeń?” (dr Damian Gajecki i prof. Adrian Doroszko z Kliniki Kardiologii 4. WSK we Wrocławiu).
Polecam również lekturę tekstów zawartych w stałych działach Koronarografia, Nie przejdzie bez echa, Stan przedegzaminacyjny i Przypadki EKG. Przyczyni się to zarówno do zdobycia nowych, przydatnych w praktyce klinicznej informacji, jak i pozwoli na rewizję zgromadzonej dotychczas wiedzy.