Telerehabilitacja pacjentów kardiologicznych – aktualne możliwości
prof. dr hab. n. med. Ewa Piotrowicz, FESC, FHFA
- Motto: Jak dzień i noc, słońce i księżyc, yang i yin, tak technologia i natura powinny się łączyć i balansować… (Ewa Piotrowicz)
- Aktualne możliwości i korzyści związane z telerehabilitacją kardiologiczną
- Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna w praktyce
Telerehabilitacja kardiologiczna to zdalne świadczenie usług rehabilitacyjnych za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych, przeznaczone dla pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Rozwój technologii oraz potrzeba zapewnienia ciągłości opieki długoterminowej sprawiają, że telerehabilitacja, która obejmuje również teleopiekę, staje się coraz bardziej popularnym i efektywnym rozwiązaniem. W przypadku pacjentów kardiologicznych stanowi ona istotny element w procesie rekonwalescencji i prewencji wtórnych incydentów sercowych. Celem tego artykułu jest przedstawienie aktualnych możliwości oraz korzyści związanych z telerehabilitacją kardiologiczną.
Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna integruje trening fizyczny i działania zmierzające do redukcji czynników ryzyka chorób układu krążenia, a także edukację w zakresie zdrowego stylu życia. Celem telerehabilitacji jest poprawa wydolności fizycznej, jakości życia i ścisłej współpracy pacjentów w zakresie przestrzegania otrzymanych zaleceń.
Trening fizyczny jest kluczowym komponentem rehabilitacji kardiologicznej, który wyzwala liczne pozytywne reakcje organizmu, szczególnie korzystnie wpływając na układ krążenia, autonomiczny układ nerwowy, układ oddechowy oraz mięśniowo-szkieletowy. Dodatkowo poprawia on funkcję śródbłonka, profil metaboliczny i hormonalny oraz ma działanie przeciwzapalne1,2. Regularne, spersonalizowane ćwiczenia ograniczają rehospitalizacje i poprawiają rokowanie1-3. W związku z tym regularny trening fizyczny jest rekomendowany zarówno przez europejskie, jak i amerykańskie towarzystwa kardiologiczne dla wszystkich stabilnych pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego (klasa zaleceń I, poziom dowodów A)4-7. Jednak mimo tych zaleceń udział chorych w programach rehabilitacji kardiologicznej nie jest powszechny, z dużymi regionalnymi różnicami widocznymi zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy oraz Ameryki. Ograniczenia dostępności rehabilitacji w codziennej praktyce wynikają m.in. z niewystarczającej liczby placówek szpitalnych i ambulatoryjnych, konieczności organizowania transportu, czasochłonności oraz kosztów dojazdów, a także potrzeby wsparcia ze strony rodziny i znajomych8. Telerehabilitacja kardiologiczna pomaga zredukować większość tych problemów.