Algorytmy są pożytecznym przewodnikiem dla lekarzy pierwszego kontaktu, pediatrów i specjalistów. Pokazują, jak możliwie najkrótszą i najmniej kosztowną drogą dojść do właściwego rozpoznania, a następnie zastosować leki pierwszego, drugiego, a czasem trzeciego rzutu. Znaczenie algorytmów rośnie, bo wiedzy o poszczególnych schorzeniach przybywa. Przykładami takich schorzeń mogą być: refluks, nieswoiste zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna z przetokami czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W leczeniu tych chorób nagminnie zdarzają się takie błędy jak stosowanie niewłaściwych leków, zbyt krótkie terapie albo niewłaściwe dawki. Jednym z nieśmiertelnych błędów jest zalecanie diety bogatoresztkowej w zaparciu czynnościowym, choć jej skuteczność nie została udokumentowana. Dlatego czasem wydaje się, że choć istnieją algorytmy, niewiele osób je czyta.


Dr hab. med. Piotr Albrecht, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie


Algorytmy są bezwzględnie konieczne, szczególnie w przypadku postępowania u małych dzieci. Często nie ma możliwości, aby nadążać za wszystkimi aktualnymi informacjami, standardami postępowania, które pojawiają się w czasopismach z różnych dziedzin. Pediatrzy, którzy pracują w poradniach czy szpitalach ogólnopediatrycznych, zajmują się nie tylko infekcjami dróg oddechowych, zakażeniami układu moczowego czy biegunkami. Wśród tych zapewne najczęstszych chorób wieku dziecięcego zdarzają się też inne, rzadziej występujące choroby.

Lekarz stale musi uaktualniać swoją wiedzę, aby wiedzieć, jak diagnozować i postępować zgodnie z zasadami EBM. Warto też zauważyć, że niektóre choroby prawie już nie występują, jak poliomyelitis, odra, świnka, inne występowały kiedyś tylko u osób dorosłych, a dzisiaj rozpoznajemy je już u małych dzieci, np. choroby zapalne jelit. W leczeniu nowotworów u dzieci dokonał się ogromny postęp i coraz więcej takich pacjentów jest wyleczonych.

Pediatrzy muszą mieć aktualną wiedzę dotyczącą diagnostyki i leczenia chorób u dzieci. Rodzice często pytają pediatrów o opinię i wskazówki: co robić, jak postąpić. Należy podkreślić, że wiedza od „dr. Googla” nie zawsze jest precyzyjna, a nawet prawdziwa. Algorytmy postępowania powinny pomóc lekarzom, bo są opracowane na podstawie aktualnej wiedzy. Nakierują ich na właściwą diagnostykę i wskażą, jak postępować z dzieckiem.


Prof. dr hab med. Teresa Jackowska, kierownik Kliniki Pediatrii CMKP


Algorytmy przydadzą się każdemu pediatrze i lekarzowi rodzinnemu, niezależnie czy pracuje w nocnej pomocy lekarskiej, w gabinecie POZ, prywatnie, na SORze czy na oddziale szpitalnym. Różnorodność tematyki i jej zakres powodują, że tak zaprezentowane ścieżki postępowania są najłatwiejszym sposobem na szybką aktualizację wiedzy niezbędnej każdemu lekarzowi, który na co dzień lub (nawet od święta) zajmuje się leczeniem dzieci.