Film tylko dla lekarzy Zaloguj się aby obejrzeć.

Jak zastosować szczepionkę wysoko skojarzoną u pacjenta szczepionego dotychczas szczepionkami mono- lub poliwalentnymi?

dr hab. n. med. Wojciech Feleszko
czas trwania: 00:12:31

Podczas rozmowy pediatra, immunolog dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Alergologii i Pneumonologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wyjaśni między innymi:

1. Dziecko otrzymało 1 lub 2 dawki bezpłatnej, całokomórkowej szczepionki przeciwko krztuścowi (DTPw), po czym rodzice domagają się zmiany preparatu. Czy podając kolejne dawki, można zastosować szczepionkę bezkomórkową DTPa lub szczepionki typu „5 w1” lub „6 w1”?
2. Czy taka zamiana to jedynie korzyści? Kiedy lepiej dokończyć cykl uodpornienia szczepionką całokomórkową DTPw?
3. Czy jest jakaś granica dawek, do której możemy wprowadzać zmiany, czy np. warto przy ostatniej dawce zmienić preparaty refundowane na wysoko skojarzone?
4. Czy zmiana możliwa jest także w drugą stronę – z wysoce skojarzonych na pojedyncze i czy to nie jest sygnałem, że rodzice chcą podejść do szczepienia wybiórczo, to znaczy wybrać tylko niektóre choroby, na które chcą dziecko zaszczepić?
5. Czy tego typu zmiana może wpłynąć na odpowiedź immunologiczną, innymi słowy czy ochrona kliniczna przed zachorowaniem po szczepionce całokomórkowej i acelularnej jest podobna?
6. Czy uzyskany czas uodpornienia w obu przypadkach będzie podobny?
7. Czy rodzaj odczynów po szczepieniu w przypadku różnych rodzajów szczepionek może być różny?
8. Czy należy unikać przechodzenia z jednych preparatów na drugie i co możemy zrobić, aby od razu szczepić najlepszym preparatem?
9. Jak powinniśmy odnotować fakt zamiany szczepień w dokumentacji medycznej?
10. Czy można zamienić preparat na podobny innego producenta?
11. Zdarza się, że rodzice zmieniają kraj zamieszkania. Co zrobić, jeśli nie znamy produktu, którym dziecko było szczepione?