BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Film tylko dla lekarzy
Zaloguj się
aby obejrzeć.
Żywienie niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie – aktualne zalecenia
czas trwania: 01:08:43
1. Cięcia cesarskie to obecnie najczęstsza operacja. W Polsce odsetek porodów zakończonych cięciem cesarskim sięga ponad 43%, co planuje nas w czołówce krajów europejskich.
2. Cięcia cesarskie i okołoporodowa profilaktyka jest główną przyczyną wczesnej dysbiozy jelitowej, która definiuje się jako zaburzenie składu i aktywności funkcjonalnej mikrobioty zasiedlającej jelita.
3. Długoterminowe konsekwencje cięć cesarskich związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem mikrobioty (mikrobiomu) jelitowego. Dysbioza jelitowa po cięciu cesarskim występuje już po kilku godzinach od porodu i utrzymuje się przez co najmniej kilkanaście miesięcy, co może mieć wpływ na programowanie mikrobiotyczne, czyli wpływ mikrobioty na kształtowanie funkcji układu immunologicznego i rozwój tolerancji immunologicznej. Pierwszych 1000 dni życia dziecka (włączając w to okres prenatalny) to „okno”, w którym możliwa jest interwencja wpływająca na rozwój mkrobiomu.
4. Dysbioza jelitowa związana z cięciem cesarskim może wiązać się z wystąpieniem chorób cywilizacyjnych (alergii, otyłości, zaburzeń psychicznych) w przyszłości, stąd przywrócenie optymalnego procesu kolonizacji jest warunkiem zachowania zdrowia.
5. Karmienie piersią lub mlekiem własnej matki stanowi złoty standard żywienia i odgrywa zasadniczą rolę w stabilizacji mikrobioty jelitowej po cięciu cesarskim.
6. Mleko matki zawiera szereg unikatowych biotyków wpływających na prawidłowy rozwój mikrobiomu jelitowego, wśród których należy wyróżnić prebiotyczne oligosacharydy (ang. Human Milk Oligosaccharides – HMO) oraz probiotyczne bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.
7. Bezpieczną alternatywą w przypadku dokarmiania niemowląt lub karmienia sztucznego są mieszanki synbiotyczne wzbogacone w HMO i bakterie probiotyczne izolowane z mleka kobiecego. Mieszanki takie programują mikrobiom jelitowy niemowląt po cięciach cesarskich w kierunku profilu niemowląt urodzonych siłami natury i karmionych piersią.
Poznaj nasze nadchodzące bezpłatne webinary: https://webinary.online/