Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych


czas trwania: 00:08:39

Najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych są meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae. Diagnostyka tych chorób w początkowej fazie jest trudna, bowiem objawy często przypominają zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych. Niestety dalszy przebieg może być bardzo dynamiczny, a czasem prowadzić do zgonu w ciągu 24 godzin. Te dzieci, które uda się uratować mogą doświadczać konsekwencji do końca życia, takich jak: amputacje kończyn, głuchota, padaczka czy opóźniony rozwój intelektualny.

Współcześnie istnieje możliwość profilaktyki zakażeń wszystkimi trzema drobnoustrojami poprzez szczepienia ochronne. Jednak świadomość społeczna i co za tym idzie poziom wyszczepialności nie jest wystarczający. W 2021 roku WHO przedstawiła mapę drogową – pierwszą globalną strategię walki z ZOMR zatytułowaną „W kierunku świata wolnego od zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych[1]”.

W zgodzie z duchem dokumentu w Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych, który w tym roku obchodzimy 5 października dr n. med. Ilona Małecka podkreśla jak ważna jest potrzeba podnoszenia świadomości na temat tej choroby, jej oznak i objawów, a także możliwej profilaktyki w postaci dostępnych szczepień ochronnych.

[1] WHO, Deafiting meningitis by 2030: A Global Road Map, https://www.who.int/publications/i/item/9789240026407, (dostęp wrzesień 2022 r.)

- następne filmy