ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Film tylko dla lekarzy
Zaloguj się
aby obejrzeć.
Rany po operacjach ginekologicznych – rodzaje, profilaktyka powikłań, jakość życia pacjentek
czas trwania: 00:19:39
Gojenie ran po zabiegach ginekologicznych, szczególnie tych, w których linia cięcia obejmuje krocze jest obarczone większym ryzykiem powikłań, w porównaniu do ran skóry zlokalizowanych choćby na brzuchu. Wynika to z warunków miejscowych: ograniczony dostęp tlenu, wyższa temperatura, wilgoć, naturalna flora bakteryjna pochwy, bliskie sąsiedztwo ujścia cewki moczowej i odbytu. Dodatkowo gojenie mogą utrudniać czynniki ogólnoustrojowe (choroby przewlekłe, stany obniżonej odporności), a także środowiskowe (np. złe warunki socjalne). Szczególną grupą pacjentek, u których szybkie zagojenie rany jest szczególnie ważne są pacjentki z chorobami nowotworowymi, bowiem otwarta rana uniemożliwia wdrożenie lub kontynuowanie leczenia uzupełniającego w postaci radio- lub chemioterapii. Prawidłowe gojenie rany to również redukcja objawów towarzyszących takich jak, ból, świąd i obrzęk, a co za tym idzie poprawa jakości życia pacjentek.
Podczas naszej rozmowy prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop wyjaśnia, jak pielęgnować rany pooperacyjne, aby zapewnić prawidłowe gojenie, nie dopuścić do powikłań i zadbać o dobrostan pacjentek po operacjach ginekologicznych.