ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Film tylko dla lekarzy
Zaloguj się
aby obejrzeć.
Aktualny kalendarz szczepień w 2023 roku
czas trwania: 00:23:02
Jaki jest aktualny kalendarz szczepień? Które szczepienia zalecane proponować w pierwszej kolejności, jako uzupełnienie tych obowiązkowych, refundowanych? – wyjaśnia prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Podczas wywiadu ekspert tłumaczy m.in.:
1. Jak zmieniły się choroby dzięki szczepieniom?
2. Pierwsza część kalendarza dotycząca szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży. Zmiana w 2023 r.: szczepienie noworodków przeciwko gruźlicy powinno być przeprowadzone na oddziale noworodkowym (zamiast: „przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego”). Co to w praktyce oznacza?
Druga zmiana w tej części kalendarza: przypominające szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce. Usunięto zapis o realizacji tego szczepienia – drugiej dawki - u dzieci w 10. roku życia. Jak wdrożyć tę zmianę.
3. W jaki sposób postępować z dziećmi, które nie rozpoczęły szczepienia obowiązkowego przeciwko odrze, śwince i różyczce? W jakim schemacie je szczepić?
4. Schematy szczepień, w których stosujemy szczepionkę wysoce skojarzoną. Nowość: wiek podania czwartej dawki szczepienia 5 w 1 - przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis i inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu b – zmienia się i obecnie jest to 16–18 miesiąc życia, zamiast: 12. mż. Skąd ta modyfikacja?
5. Kolejna zmiana dotyczy szczepień poekspozycyjnych, przeciw tężcowi. W kalendarzu doprecyzowano, że szczepienie przeciwko tężcowi preparatem potrójnym (zawierającym toksoid tężcowy, zmniejszoną dawkę toksoidu błoniczego i bezkomórkowe komponenty krztuśca) – czyli Tdap - dotyczy osób objętych obowiązkiem szczepienia przeciwko krztuścowi. Co to oznacza?
6. Część dotycząca szczepień zalecanych – zmiany w szczepieniach przeciwko grypie. Czym kierować się podczas wyboru szczepionki: inaktywowana czy żywa atenuowana? Czy program szczepień w dalszym ciągu odnosi się do grup ryzyka, którym szczególnie zalecana jeszcze szczepionka donosowa, żywa?
7. Zmiany dotyczą też szczepień przeciwko pneumokokom. Zdefiniowano grupy ryzyka, u których szczepienie należy realizować w schemacie 3+1. Nowy jest też zapis, by u niezaszczepionych dzieci urodzonych od 2017 roku przeprowadzić szczepienie wyrównawcze.
8. Która z nowości w PSO może sprawiać w gabinetach pediatrycznych trudności, jakie są najczęstsze błędy?
9. Jakich szczepień brakuje w kalendarzu? Do jakiego kalendarza należy dążyć?
10. Szczepienia przeciwko meningokokom są zalecane od 2 miesiąca życia, co oznacza, że rodzice powinni je wykonać we własnym zakresie. Czy lekarz powinien czekać na pytanie ze strony rodziców, czy wyjść z inicjatywą?