BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dysbioza polekowa w terapii antybiotykami, NLPZ i PPI – jak zabezpieczyć mikrobiotę? | Co nas kręci w jelitach, odc. 4
czas trwania: 00:12:54
Mikrobiota jelitowa, czyli zespół mikroorganizmów zamieszkujących układ pokarmowy człowieka, pełni ważną rolę nie tylko w procesach trawiennych, ale także w kształtowaniu odporności i w zachowaniu dobrego samopoczucia. Właśnie dlatego tak istotne jest zachowanie eubiozy – czyli równowagi pomiędzy poszczególnymi szczepami mikrobioty znajdującymi się w jelitach.
Zagrożeniem dla eubiozy drobnoustrojów jelitowych są przede wszystkim antybiotyki. To właśnie one najczęściej prowadzą do powstania dysbiozy, czyli zmniejszenia liczebności mikrobioty jelitowej, zakłócenia równowagi pomiędzy poszczególnymi szczepami i zmniejszenia ich różnorodności. Coraz częściej zwraca się jednak uwagę również na negatywny wpływ niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na stan mikrobioty jelitowej i całego układu pokarmowego.
Jak dbać o równowagę mikrobioty jelitowej w terapii NLPZ? Jakie jeszcze środki farmakologiczne, oprócz antybiotyków i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, mogą prowadzić do dysbiozy?
Na te pytania w kolejnym odcinku naszego cyklu „Co nas kręci w jelitach” odpowiada prof. dr hab. n. med. Barbara Skrzydło-Radomańska z Katedry i Kliniki Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z materiału dowiesz się także m.in.:
• Jak zmniejszyć pulę możliwych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem NLPZ?
• Która grupa pacjentów wymaga szczególnej gastroprotekcji przy terapii NLPZ?
• Co w sytuacji, gdy nie uda się uniknąć dysbiozy polekowej – jakie skutki dla organizmu niesie za sobą zaburzenie mikrobioty jelitowej?
• W jaki sposób można ograniczyć uszkodzenia i przywrócić eubiozę w dolnym odcinku przewodu pokarmowego podczas stosowania NLPZ?
• Jakie są mechanizmy dobroczynnego działania szczepu saccharomyces boulardii na mikrobiote jelitową?