ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Film tylko dla lekarzy
Zaloguj się
aby obejrzeć.
5 października: Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych
czas trwania: 00:10:26
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) charakteryzuje wysoki wskaźnik śmiertelności, a u pacjentów wyleczonych nierzadko pozostawia ono po sobie poważne powikłania mające istotny wpływ na jakość życia chorych.
Bakteryjne ZOMR najczęściej wywoływane są przez meningokoki, pneumokoki oraz Haemophilus influenzae. Współcześnie istnieje możliwość profilaktyki zakażeń wszystkimi trzema drobnoustrojami poprzez szczepienia ochronne. Jednak świadomość społeczna i co za tym idzie – poziom wyszczepialności nie są wystarczające. W 2021 roku WHO przedstawiła pierwszą globalną strategię walki z ZOMR zatytułowaną „W kierunku świata wolnego od zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych”. Jednym z celów wyznaczonych na 2030 rok jest zmniejszenie o 50% liczby przypadków bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zgodnie z tym dokumentem musimy szczególnie mocno pamiętać o edukacji pacjentów i zachęcaniu ich do podjęcia decyzji o zaszczepieniu siebie i swoich dzieci.
Z tej też okazji, w Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych, który obchodzimy 5 października, dr n. med. Ilona Małecka podkreśla, jak ważna jest potrzeba podnoszenia świadomości na temat tej choroby, jej objawów, a także możliwej profilaktyki.