Inwestycje
Lubelszczyzna: rozbudowa przez dobudowę
Agnieszka Kasperska
W Zamościu wmurowano kamień węgielny pod budowę Ośrodka Radioterapii z Brachyterapią, w Lublinie kończą się prace nad budową pawilonu łóżkowego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Zamojska radioterapia powstanie na mierzącej 5 tys. m2 działce wydzierżawionej na 25 lat od SPSW im. Papieża Jana Pawła II. Nowy Ośrodek będzie połączony z budynkiem szpitala. Inwestycja kosztująca ponad 50 mln zł ma zostać otwarta w listopadzie 2016 roku. Za budowę i wyposażenie odpowiada CRiU. Pozyskanie inwestora zewnętrznego okazało się konieczne, bo szpitala nie było stać na budowę. Przez lata do pomysłu stworzenia „całościowej” onkologii w Zamościu nie udawało się przekonać władz województwa.
– W naszym szpitalu działa już Oddział Onkologii Klinicznej i Chirurgia Onkologiczna. Od 2016 r., kiedy ruszy także radioterapia, będziemy mogli objąć pacjentów kompleksowym leczeniem. Dzięki nowemu ośrodkowi pacjenci z Zamościa i okolic nie będą musieli jeździć na zabiegi do Lublina – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
To jednak nie wszystkie inwestycje w onkologię na Lubelszczyźnie. Trwa budowa dziewięciopiętrowego pawilonu Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Nie obyło się bez problemów. Budowa została przerwana jesienią 2012 r., gdy COZL postanowiło rozstać się z dotychczasowym wykonawcą. Oznaczało to półtoraroczne przerwanie prac. Teraz powierzono je nowemu konsorcjum. Przeniesienie pacjentów do nowego budynku planowane jest na wiosnę przyszłego roku. W ramach rozbudowy COZL powstaną dwa nowe działy diagnostyki klinicznej (genetyka i immunologia), a także oddział przeszczepowy szpiku i leczenia radiojodem raka tarczycy. Stworzonych zostanie także pięć nowych oddziałów chirurgii onkologicznej (ortopedyczny, laryngologiczny, ginekologiczny, urologiczny i przewodu pokarmowego). Do dyspozycji pacjentów będzie ok. 300 dodatkowych łóżek. Zabiegi będą przeprowadzane w siedmiu nowych salach operacyjnych.