ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Inwestycje
Wrocław: Powstaje breast unit
Alicja Giedroyć
Przy Dolnośląskim Centrum Onkologii rozpoczęła się budowa centrum chorób piersi, które według planów zacznie działać od stycznia 2017 roku. Będzie to pierwszy ośrodek typu breast unit w regionie i trzeci w Polsce. Kompleksową opieką nad mniej więcej tysiącem pacjentek rocznie zapewni zespół specjalistów: chirurg onkolog, radiolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, patomorfolog, fizjoterapeuta i psycholog. Zgodnie z koncepcją breast unit ośrodek zajmie się wyłącznie diagnostyką i leczeniem wszystkich guzów piersi, nie tylko tych o charakterze złośliwym.
– W naszym przypadku głównym problemem jest baza, a nie organizacja i kadry – mówi dyrektor DCO dr hab. med. Adam Maciejczyk. – Uruchamiając breast unit, nie musimy nikogo dodatkowo zatrudniać, w DCO pracuje wystarczająca liczba specjalistów. Będziemy zajmować się pacjentkami tak samo jak dotychczas, ale w nieporównywalnie lepszych warunkach.
Te warunki to budowany od podstaw obiekt o powierzchni 2,5 tys. m2, położony przy dotychczasowej siedzibie DCO, XIX-wiecznych budynkach. Budowa łącznie z wyposażeniem nowej sali operacyjnej pochłonie ok. 30 mln zł. Inwestycję sfinansował samorząd województwa. Szefem został prof. dr hab. med. Rafał Matkowski, chirurg onkolog.
W systemie breast unit pacjentki są objęte kompleksową opieką na każdym etapie choroby, a od zakończenia diagnostyki do zabiegu operacyjnego (jeśli jest konieczny) nie powinno minąć więcej niż 14 dni. Dyrektor Maciejczyk zapewnia, że nie będzie z tym problemu, bo DCO już teraz spełnia takie standardy. Po zmianach organizacyjnych, związanych z wejściem w życie pakietu onkologicznego, udało się znacząco skrócić czas oczekiwania pacjentów na zabieg. Zwłaszcza dotyczy to nowotworów piersi, operowanych obecnie nawet w ciągu tygodnia od rozpoznania, podczas gdy rok wcześniej pacjentki czekały na zabieg trzy-cztery miesiące.
Rocznie DCO leczy ok. 4 tys. pacjentów, w tym 700-800 pacjentek z rakiem piersi. Z myślą o nich powstał kilkuminutowy film, promujący ideę breast unit. W filmie wystąpili pracownicy DCO, a także pacjentki, które wygrały walkę z chorobą.