Zagranica
USA: Obrona Obamacare
Jerzy Dziekoński
Obamacare powinna pozostać – takie przesłanie płynie z sondażu opublikowanego pod koniec roku przez Kaiser Family Foundation. Aż trzy czwarte Amerykanów opowiedziało się za pozostawieniem ustawy. Zaledwie jedna piąta respondentów chce jej zniesienia.
Wydawałoby się, że republikanie mają otwartą drogę do wdrożenia sztandarowego wyborczego hasła z kampanii prezydenckiej, czyli zniesienia Affordable Care Act (ACA). Po wyborach mają i przewagę w Kongresie, i prezydenta. Okazuje się jednak, że sprawa wcale nie jest przesądzona. Po pierwsze – demokratyczni kongresmeni rozpoczęli lobbowanie na rzecz spowolnienia prac nad demolką Obamacare. Zapowiedzieli przy tym, że są otwarci na współpracę z kongresmenami z partii republikańskiej w przygotowaniu zmian i udoskonaleniu ustawy bez zastępowania jej nową.
Sam Barack Obama powiedział podczas wywiadu dla VOX Media, że podpisałby się pod republikańskimi zmianami, jeżeli zakładałyby one zwiększenie wysokości federalnych dotacji do planów ubezpieczeniowych najuboższych i jeśli dzięki temu polisy ubezpieczeniowe byłyby jeszcze tańsze.
– Problem w tym, że republikańskie plany nie zakładają takich działań – powiedział Barack Obama.
Poza tym wystarczy, że demokraci przekonają kilku republikańskich przedstawicieli Kongresu do prac nad istniejącą regulacją i prace nad zniesieniem ACA stracą tempo. Przecież republikanie już pierwszego dnia pracy nowego Kongresu zgłosili w Senacie projekt ustawy budżetowej z instrukcją dla Izby Reprezentantów i komisji senackich, aby rozpocząć działania uchylające ACA.
Na razie jednak nic nie zapowiada zmiany republikańskich planów i uważają oni działania partii opozycyjnej za desperacką próbę obrony ustawy, która opierała się atakom konserwatystów od początków funkcjonowania.
Demokraci mają jeszcze możliwość blokowania nowej ustawy przez obstrukcję parlamentarną.
Co więcej, społeczeństwo, które opowiedziało się za Donaldem Trumpem, nie chce wcale zniesienia Obamacare. Kaiser Family Foundation przeprowadziła sondaż, w którym zapytano Amerykanów o przyszłość Obamacare. Okazuje się, że 75 proc. respondentów chce pozostawienia ustawy. Za uchyleniem opowiadają się tylko wówczas, jeśli zostanie ona natychmiast zastąpiona nową, lepszą regulacją rynku ubezpieczeń zdrowotnych.
Z sondażu wypływają również inne niekorzystne dla republikańskich planów wnioski – 60 proc. z tej grupy, która chce likwidacji Obamacare, opowiada się również za wstrzymaniem prac do momentu wypracowania planu zastępczego przez republikanów. Przeciwko likwidacji ACA bez przedstawienia alternatywy opowiadają się również eksperci, przedstawiciele szpitali oraz organizacji medycznych, w tym największego w kraju stowarzyszenia American Medical Association.
I jeszcze jedno – Milken Institute School of Public Health na uniwersytecie Jerzego Waszyngtona opublikował na początku stycznia br. wyniki analiz, z których wynika, że wymazanie ACA będzie oznaczać straty dla amerykańskiej gospodarki. W ciągu najbliższych czterech lat znikną 3 mln miejsc pracy. I to nie tylko w branży medycznej. Ucierpią również handel, budownictwo, rynek finansowy i ubezpieczeniowy. Według Milken Institute School of Public Health oznaczać to będzie straty liczone w miliardach dolarów.