ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Onkologia
Szczególna rekonstrukcja piersi
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Konsultacja medyczna: lek. Cezary Kaczmarkiewicz
Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku przeprowadzili pierwszy w tej części Pomorza zabieg rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem technik mikrochirurgicznych.
– Do rekonstrukcji piersi wykorzystaliśmy płat skórno-tłuszczowy pobrany z brzucha – tłumaczy lek. med. Cezary Kaczmarkiewicz, koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej WSS w Słupsku. – W miejscu biorczym na klatce piersiowej został on połączony z podłożem za pomocą mikrochirurgicznych zespoleń naczyniowych. Najprościej mówiąc, polegało to na zszyciu ze sobą naczyń krwionośnych – tętnicy i żyły – o średnicy 1-2 mm. Zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnych narzędzi mikrochirurgicznych pod mikroskopem operacyjnym – mówi dr Kaczmarkiewicz. Od chirurgów wymaga to zegarmistrzowskiej precyzji. To najbardziej wysublimowana metoda rekonstrukcji piersi. W wybitnie doświadczonych ośrodkach operacje takie trwają średnio cztery-pięć godzin. Ta operacja wraz z niezbędnym przygotowaniem trwała blisko sześć godzin.
– Zwykle do rekonstrukcji piersi wykorzystuje się metody dużo prostsze – dodaje dr Kaczmarkiewicz. – Pierś odtwarza się za pomocą implantu lub płatem z tkanek własnych przesuniętym z sąsiednich lokalizacji – najczęściej z mięśnia najszerszego grzbietu (płat LD). A jeśli z brzucha, to płatem z mięśnia prostego (płat TRAM), ale unaczynionym, a nie odcinanym, po czym przyszywanym.
Ta pionierska operacja stała się możliwa dzięki inicjatywie i zapałowi dr. n. med Daniela Maliszewskiego, specjalisty chirurgii ogólnej i europejskiego specjalisty chirurgii piersi, oraz pomocy wybitnych specjalistów w zakresie mikrochirurgii z zaprzyjaźnionego ośrodka onkologicznego. W zabiegu operacyjnym brał udział czteroosobowy zespół chirurgów, pielęgniarki operacyjne oraz zespół anestezjologiczny – w sumie dziewięc osób.
Ambicją słupskich chirurgów jest stworzenie w tej części województwa pomorskiego silnego ośrodka, w którym kobiety chore na raka piersi otrzymają kompleksowe leczenie, co oznacza między innymi jednoczasową z mastektomią rekonstrukcję piersi.
– Tego rodzaju zabiegi mikrochirurgiczne przeznaczone są dla pacjentek, u których nie można zastosować prostszych metod – tłumaczy dr Kaczmarkiewicz. – Jednak taka operacja pozwala odtworzyć nie tylko pierś, ale niejako przy okazji poprawić wygląd brzucha. Nową pierś formuje się przecież z nadmiaru tkanek brzucha.
W Polsce podobne zabiegi są wykonywane w Centrum Onkologii w Gliwicach i w Warszawie, a na Pomorzu w Klinice Chirurgii Plastycznej GUMed.