Made in poland
Komórki macierzyste regenerują stawy
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Konsultacja medyczna: dr Marek Krzemiński
Pierwsze takie zabiegi w Polsce przeprowadzili w Gdańsku ortopedzi ze szpitala w Kościerzynie. Pacjenci twierdzą, że pierwszy raz od lat przespali całą noc bez tabletek przeciwbólowych.
Zespół ortopedów ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie: dr n. med. Marek Krzemiński, lek. Michał Bogdański oraz lek. Jakub Grocholski, przeprowadził w gdańskiej Klinice Chirurgii Jednego Dnia Perfect Medica pierwsze zabiegi przeszczepienia do uszkodzonych stawów własnych komórek macierzystych pobranych i wyizolowanych nowatorską metodą. Pozwala ona uzyskać o wiele więcej komórek o dużych zdolnościach regeneracyjnych, co sprawia, że chore stawy szybciej odzyskują sprawność i przestają boleć.
Potwierdzają to dwaj pierwsi pacjenci, którzy się im poddali. Jeden ma 70 lat, przez wiele lat trenował dżudo, obecnie jest trenerem. Z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów miał trudności z poruszaniem się i bardzo duże dolegliwości bólowe. Komórki macierzyste lekarze podali mu do obu stawów barkowych oraz do jednego stawu kolanowego.
Drugi, dużo młodszy, bo 40-letni, dość wczesną jak na ten wiek degenerację stawów kolanowych zawdzięcza, jak twierdzi, narciarstwu. Uprawiał je co prawda tylko amatorsko, lecz za to dość intensywnie.
Komórki macierzyste od wielu lat wykorzystuje się w medycynie do odbudowywania lub zastąpienia uszkodzonych komórek dzięki ich właściwościom namnażania oraz przekształcania się w inne wyspecjalizowane komórki organizmu. Obecnie najbardziej innowacyjną metodą ich pozyskiwania jest separacja z własnej tkanki tłuszczowej.