Seksuologia
Naśladować naturalną erekcję
Ryszard Sterczyński
Konsultacja medyczna: dr Marek Filipek
Za brak wzwodu odpowiadają głównie choroby urologiczne, zaburzenia hormonalne, otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, istotną rolę mogą odgrywać także czynniki psychogenne. Dostępne leki i metody terapeutyczne nie zawsze są skuteczne. Komu może pomóc zabieg wszczepienia implantu prącia?
– Zaburzenia erekcji pojawiają się w różnych grupach wiekowych, zgłaszają się nawet mężczyźni powyżej 70. r.ż. Wielu z nich ma dużo wigoru i sił witalnych, które pozwalają im być aktywnymi seksualnie, ale z powodu zaburzeń erekcji nie zawsze się to udaje – mówi dr n. med. Marek Filipek, dyrektor medyczny HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty przy Szpitalu Medicover.
Często mężczyźni, których ten problem spotyka, są po prostatektomii lub cystektomii, gdy w blisko 80 proc. przypadków wskutek tych operacji może dojść do zaburzeń wzwodu. Większość z nich uważa, że choroba nowotworowa oznacza, że już nic dobrego ich w życiu nie czeka. Tylko nieliczni próbują jeszcze zmierzyć się z problemem.
Potrzebne jest podejście interdyscyplinarne, dlatego zaleca się konsultacje z: urologiem, kardiologiem, seksuologiem, psychologiem. Przeprowadza się diagnostykę biochemiczną i obrazową (USG) z podaniem środka stymulującego napływ krwi do ciał jamistych. Pozwala to określić przepływy w naczyniach doprowadzających krew do ciał jamistych prącia, a po podaniu prostaglandyny dodatkowo oceniany jest efekt funkcjonalny. Obserwuje się też, czy nie ma odpływów żylnych, co może być jedną z przyczyn nieutrzymującej się erekcji.
– Zaburzenia erekcji mogą mieć różny charakter: od organicznych, poprzez psychogenne i mieszane, występują też w związku z przebytymi chorobami, urazami lub operacjami. Jeśli udaje nam się znaleźć czynnik, który powoduje problem, staramy się najpi...