Prawo
Nadmierne zaufanie do innych może zaprowadzić przed sąd
Dr n. med. mgr n. praw. Marta Rorat
Zapraszamy do lektury tekstów w Dziale Prawnym. Oto problemy, które analizujemy:
• Wątpić, niedowierzać, weryfikować – pamiętajmy o tej triadzie.
• Sąd Najwyższy utrzymuje wcześniejsze orzeczenie.
• Spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej.
• Wprowadzenie kas fiskalnych online.
• Nowy obowiązek dla małych przedsiębiorstw.
37-letnia, dotychczas zdrowa kobieta, została przywieziona przez zespół ratownictwa medycznego na SOR szpitala powiatowego o godz. 1.00 w nocy. Powodem interwencji było wystąpienie pierwszego w życiu epizodu utraty przytomności, z bezwiednym oddaniem moczu i stolca. Jak wynikało z wywiadu od rodziny, pacjentka od dwóch dni wysoko gorączkowała.
Pobyt na SOR szpitala powiatowego
W chwili przyjęcia na SOR była w logicznym kontakcie, niezorientowana co do miejsca i czasu, spowolniała psychoruchowo. Lekarz ocenił stan pacjentki jako dość dobry, w badaniu fizykalnym nie stwierdził istotnych odchyleń od normy. Zlecił wykonanie badań krwi oraz podanie płynów nawadniających.
Właściwa opieka nad pacjentem znajdującym się w stanie zagrożenia życia jest oparta na stale nabywanej wiedzy i doświadczeniu, ale również na właściwej organizacji pracy, sumienności, wnikliwości, determinacji i zaangażowaniu personelu medycznego.
Jak dowodzą liczne przypadki spraw sądowych o błąd medyczny, fundamentalne zasady, które powinny towarzyszyć osobom wykonującym zawody medyczne, w szczególności lekarzom, w ich codziennej pracy, to: wątpić, niedowierzać i weryfikować. Nadmierne zaufanie w prawidłowość postępowania innych osób może zaprowadzić nas przed sąd.
O 8.00 rano nastąpiła zmiana lekarzy dyżurnych. Dopiero wówczas lekarz zdający dyżur zapoznał się z wynikami badań pacjentki, które ujawniły obniżoną liczbę płytek (110 tys./µl) miernie podwyższone stężenie CRP (18 mg/l) oraz wysokie stężenie prokalcytoniny (10,7 ng/ml).