Okulistyka
Witrektomia u wcześniaków
Danuta Pawlicka
Konsultacja medyczna: dr hab. Marcin Stopa
Chociaż poznański zespół specjalistów jest uznanym liderem w leczeniu retinopatii wcześniaków, musi wypożyczać narzędzia do przeprowadzania zabiegów.
Żaden narząd wcześniaka (wg definicji WHO rodzi się w 22.-37. tygodniu ciąży) nie jest przygotowany do samodzielnego funkcjonowania. Także oczy są niedojrzałe, podobnie jak pozostałe organy, a retinopatia jest chorobą niedojrzałej siatkówki – może upośledzić widzenie, ale także doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Ryzyko rozwoju ROP (retinopathy of prematurity) jest szczególnie wysokie u dzieci z ekstremalnie niską masą urodzeniową.
Kiedy zawodzą powszechnie stosowane metody – laseroterapia lub podanie leku do ciała szklistego, do akcji włącza się witrektomię. Wtedy nie ma już czasu, ponieważ termin na wykonanie udanego zabiegu upływa po dwóch- trzech tygodniach. I to nie jest jedyny problem lekarzy.
– Pole operacyjne jest niewielkie, ale również sam zabieg jest trudny, bo trzeba bardzo delikatnie i ostrożnie usuwać trakcje lub proliferacje nasiatkówkowe. Przy tych manewrach nie może powstać otwór ani przedarcie w siatkówce, ponieważ w takiej ...