Medycyna sportowa
Czy choroba Alzheimera nie lubi wysiłku fizycznego?
Prof. dr hab. med. Józef Opara
Czy można uniknąć choroby Alzheimera? Artykuł daje częściową odpowiedź na to pytanie. Od dawna przypuszczano, że aktywność fizyczna i umysłowa mają wpływ na zachorowalność i przebieg choroby Alzheimera, jednak brakowało na to dowodów naukowych. Wiadomo powszeci umysłowa mają wpływ na zachorowalność i przebieg choroby Alzheimera, jednak brakowało na to dowodów naukowych. Wiadomo powszechnie, że osoby aktywne fizycznie żyją dłużej (mens sana in corpore sano).
Co do roli regularnego wysiłku fizycznego w opóźnieniu rozwoju otępienia w piśmiennictwie dominują doniesienia na temat prewencji pierwotnej, znacznie mniej jest ich na temat prewencji wtórnej. W artykule przeglądowym przedstawiono najnowsze doniesienia dotyczące aktywności fizycznej w prewencji pierwotnej choroby Alzheimera.
Już w 65. roku p.n.e. Cyceron pisał: „Exercitatio tantum fulcit, ac vigor animi servat”. Od dawna przypuszczano, że aktywność fizyczna i umysłowa wywierają wpływ na zachorowalność i przebieg choroby Alzheimera (AD), jednak brakowało na to dowodów naukowych. W ostatnich latach ukazało się wiele doniesień na temat prewencji pierwotnej AD, możemy je także rozciągnąć na prewencję wtórną.
Największe badanie prospektywne przeprowadził Abbott. Wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Virginia w latach 1991-1999 zbadał trzykrotnie 2257 fizycznie sprawnych mężczyzn w wieku 71-93 lat. Najpierw oceniano średnią odległość pokonywaną pieszo w ciągu dnia. Funkcje poznawcze oceniano na początku, po trzech i po sześciu latach. Otępienie rozpoznano u 158 osób, co daje zachorowalność 15,6/1000 populacji na rok. Mężczyźni, którzy pokonywali dziennie dystans ćwierć mili (ok. 0,4 km/dzień) mieli średnio ryzyko otępienia 1,8 razy większe niż osoby, które pokonywały dystans dwóch mil (ok. 3,2 km/dzień). Podobne ryzyko stwierdzono w stosunku do otępienia alzheimerowskiego.
Cotman i wsp. (2002) znaleźli doniesienia z doświadczeń na zwierzętach, z których wynika, że ćwiczenia fizyczne poprawiają plastyczność mózgu i podwyższają poziom BDNF (brain-derived neurotrophic factor), czynnika neurotroficznego zależnego od mózgu. Z badań ankietowych przeprowadzonych przez Fabrigoule i wsp. (1995) w ciągu 1-3 lat wśród 2040 osób po 65. r.ż. wynika, że regularne życie towarzyskie i aktywne spędzanie wolnego czasu, a zwłaszcza podróżowanie, dodatkowe zatrudnienie czy praca w ogródku, łączyły się ze zmniejszonym ryzykiem otępienia.
Duże badanie retrospektywne przeprowadzili Friedland i wsp. (2001) z Case Western Reserve University School of Medicine w Cleveland. Przeanalizowali historie życia 193 osób w wieku 70 lat chorych na AD i 358 zdrowych osób w podobnym wieku. Najpier...