ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Superprecyzyjna korekcja wad refrakcji
Wojciech Skowroński
Konsultacja medyczna: prof. Edward Wylęgała
Oddział Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach otrzymał nowoczesny laser ekscymerowy. W europejskich ośrodkach są trzy tego rodzaju urządzenia, ale to, które otrzymali katowiccy specjaliści, przewyższa je pod względem precyzji i szybkości. A zatem stosowane do tej pory mechanicznie wycinane przeszczepy rogówek są wypierane przez innowacyjne technologie medyczne.
Laser najnowszej generacji służy przede wszystkim do korekcji wad refrakcji i fotoablacji terapeutycznych.
– Przy jego użyciu jako pierwsi w Europie możemy wykonywać także przeszczepienia rogówki, a w zasadzie wspomagać je poprzez wycinanie tkanki dawcy i biorcy za pomocą wiązki promieniowania laserowego, która modeluje rogówkę, wycinając zadany kształt i średnicę płatka – mówi prof. dr hab. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki SUM w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.
Ze względu na precyzję i szybkość działania urządzenia, wycięcie rogówki i dopasowanie jej do oka biorcy minimalizuje komplikacje w czasie zabiegu oraz po jego przeprowadzeniu.
Twórcą metody polegającej na użyciu promieni lasera ekscymerowego do przeszczepień rogówki jest prof. Gottfried Naumann z Kliniki Okulistycznej w Erlangen, który w latach 90. odkrył, że wiązka promieniowania laserowego może służyć przycinaniu i wy...