BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Kardiologia
Pionierska metoda implantacji stymulatora serca u dzieci
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Konsultacja medyczna: dr hab. Maciej Kempa
Pionierską metodę implantacji dwujamowego stymulatora serca u 13-letniej pacjentki cierpiącej na wrodzony blok przedsionkowo-komorowy serca wykorzystali jako pierwsi w Polsce lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Przez wiele lat dziewczynka była pod opieką kardiologów dziecięcych, przyszedł jednak moment, że rytm serca stał się zbyt wolny.
Pionierska metoda
Lekarze zdecydowali, że trzeba jej implantować stymulator, choć zwykle robią to niechętnie u dzieci i starają się odsunąć ten moment w czasie, na ile się da.
Interdyscyplinarny zespół
Zabieg implantacji elektrod epikardialnych bez rozcinania klatki piersiowej u 13-letniej pacjentki przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy GUMed: dr n. med. Grzegorz Łaskawski (Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej) wspierany przez dr. n. med. Macieja Murawskiego (Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży), za część elektrofizjologiczną odpowiadał dr hab. med. Maciej Kempa (Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca), a kwalifikację do zabiegu oraz opiekę nad chorą prowadziła dr hab. med. Joanna Kwiatkowska (Klinika Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca).
Jednak elektrody stymulatora wszczepiono dziewczynce w trakcie nietypowej operacji kardiochirurgicznej. Nietypowej, bo bez wykonania sternotomii, czyli przecinania mostka i otwierania klatki piersiowej.