ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Rehabilitacja
Nowatorskie terapie, czyli roboty pomogą chodzić pacjentom z porażeniem mózgowym
Konrad Wojciechowski
Konsultacja medyczna: prof. Marek Jóźwiak
Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu oferuje nowatorską terapię dla młodych pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym. Zastosowanie technologii opartej na robotyce pozwala na odtworzenie wzorca ruchu u osób chorych.
Program wystartował 1 czerwca i jest adresowany do 880 pacjentów z woj. wielkopolskiego w wieku 5-21 lat, którzy mają możliwość skorzystania z terapii przy użyciu zrobotyzowanych technologii (egzoszkielet, lokomat, bieżnie podwieszane, platformy stabilo- oraz balansometryczne, wirtualna rzeczywistość). Jeden cykl rehabilitacyjny trwa dwa tygodnie. Każdy z pacjentów będzie mógł wziąć udział w dwóch cyklach w ciągu roku przez trzy lata w trakcie trwania całego projektu.
Kwalifikacja pacjentów
Określono kryteria naboru pacjentów. – Kwalifikujemy osoby z hemiplegią, diplegią i porażeniem czterokończynowym. Pacjenci muszą mieć rozwinięte umiejętności funkcjonalne na poziomie, który pozwala im na naukę samodzielnego bądź wspomaganego przez zaopatrzenie ortopedyczne chodzenia – tłumaczy prof. dr hab. med. Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UM w Poznaniu, który nadzoruje ten nowoczesny program rehabilitacji.
Ocena zdolności ruchowej dziecka (GMFM – Gross Motor Function Measure) składa się z pięciu poziomów i jest oparta na analizie samodzielnego ruchu, ze szczególnym podkreśleniem pozycji leżącej i siedzącej (kontroli tułowia) oraz chodzenia. Program ...