ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Edukacja
Operacje z asystą robota
Irina Nowochatko-Kowalczyk
Wzrost liczby operacji urologicznych w Polsce zawdzięczamy chirurgii robotycznej. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w urologii daje też nadzieję na to, że w innych dziedzinach medycyny robotyzacja zyska na popularności.
Z danych konsultanta krajowego w dziedzinie urologii wynika, że w 2019 roku II Klinika Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ECZ Otwock zajęła III miejsce w Polsce pod względem liczby operacji raka prostaty, czyli prostatektomii radykalnych.
W ciągu ostatnich trzech lat w klinice przeprowadzono prawie 800 laparoskopowych prostatektomii radykalnych.
– Prawie wszystkie operacje z powodu raka prostaty wykonujemy metodą laparoskopową, czyli małoinwazyjną. Wykorzystujemy do tego systemy 2D i 3D. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie i dokładnie usunąć prostatę, zapewniając bezpieczeństwo onkologiczne naszego postępowania, ale również zaoszczędzić bardzo ważne struktury odpowiedzialne za dobrą jakość trzymania moczu i wzwody prącia po operacji, czyli pęczki naczyniowo-nerwowe i cewkę moczową oraz szyję pęcherza moczowego. Tradycyjna laparoskopia ma jednak pewne ograniczenia i wady. Dlatego zrodził się pomysł uruchomienia w naszej klinice jednego z najnowocześniejszych systemów operacyjnych, czyli robota. Operacja z jego asystą zapewnia jeszcze większą precyzję i dokładność oraz szybką rehabilitację i powrót do codziennych aktywności – mówi ordynator, dr n. med. Łukasz Nyk z II Kliniki Urologii CMKP ECZ Otwock.
Dlaczego mówimy w tym przypadku o sukcesie?
Liczba zachorowań na raka prostaty rośnie lawinowo. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Występuje częściej niż rak jelita grubego czy płuca. Rocznie diagno...