ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Ortopedia
Endoproteza dla pacjentki z karłowatością
Elżbieta Borek
Konsultacja medyczna: prof. Artur Gądek
Niespełna półtorej godziny trwała operacja, podczas której lekarze z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego wszczepili endoprotezę pacjentce cierpiącej na karłowatość. Operacja, choć nietypowa i prawdopodobnie pierwsza w Polsce, przebiegła bez komplikacji.
– Pacjentka zgłosiła się do nas kilka miesięcy wcześniej, z dużym bólem w obrębie biodra. Kobieta ma wrodzoną karłowatość, w związku z tym jest niskiego wzrostu i ma w znaczący sposób zmienioną budowę kości oraz stawów. Przy tego typu karłowatości są zdeformowane końce stawowe i same stawy. Na dodatek ta młoda kobieta dwa lata wcześniej urodziła dziecko. Dodatkowy ciężar w ciąży na pewno nasilił dolegliwości i chorobę – tłumaczy prof. dr hab. med. Artur Gądek, kierownik Kliniki Ortopedii i Fizjoterapii UJ CM. – Badania i tomografia komputerowa potwierdziły, że mimo młodego wieku w stawie biodrowym doszło do zmian zwyrodnieniowych. Konieczne okazało się wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego. Problem polegał jednak na tym, że tak małego implantu, dostosowanego do jej wzrostu – niespełna 120 cm – nie można dobrać wśród endoprotez produkowanych standardowo.